2022'de Dodge Charger Daytona geleceğin EV'sidir. 1969'da tamamen başka bir şeydi. Bu Charger Daytona, bu kelimenin modern sözlüğe girmesinden on yıllar önce bir süper otomobildi. Tek bir şey yapmak için yapıldı: NASCAR yarışlarında kazanmak.

1960'ların NASCAR'ı, bugünkü mega gösteriden çılgınca farklıdır. Birincisi, stok arabalar herkesin gidip satın alabileceğiydi. Güvenlik için modifiye edilmişler ve yarış için ayarlanmışlar, ancak bir bayide bulabileceğiniz aşağı yukarı aynı arabalardı. O zamanki NASCAR yönetmelikleri, bir yarışta kullanılan herhangi bir arabanın seri üretilmesi ve satışa sunulması gerektiğini şart koşuyordu. 

Dodge, zaten son derece yetenekli bir kas arabası olan 1969 Dodge Charger'ı alma ve mümkün olan her türlü performansı sıkıştırma fikrine sahipti. Efsanevi 426 kübik inç "Hemi" V8 veya 440 kübik inç V8 ile donatıldı ve bir Cessna'yı kıskandıracak aerodinamik yükseltmeler verildi ( MotorBiscuit aracılığıyla ).

kanatlı bir terör

Charger Daytona, Talladega'dan Daytona'ya, ona karşı yarışan herkes için bir canavardı. Bir pistte saatte 200 mil hıza ulaşan ilk stok arabaydı. 

1969 ve 1970 sezonlarında aerodinamik Charger altı yarış kazandı. Superbird Plymouth'tan kuzeni, sekiz yarış kazandı ( Motortrend aracılığıyla ). Ford, kendi arabaları, Ford Torino Talladega ve daha az kurnazca adlandırılan Mercury Cyclone Spoiler II ile takip etmeye çalıştı . Vahşi aerodinamikleriyle bu araçlara "Aero Arabalar" adı verildi. Ve NASCAR onlardan hiç hoşlanmadı. 

NASCAR, sadece bir yıl sonra gülünç kanatları ve burun konilerini yasakladı. Daytona yarışta çok iyiydi. 

Genel olarak, Dodge, gözünü daha fazla yaya aracına dikmeden önce sadece 503 Charger Daytona yaptı. Günümüzde Charger Daytona'lar inanılmaz derecede nadirdir ve bir tanesini şahsen görmek özeldir. Hayatta kalan örnekler  saçma miktarlar için satıyor. Harap bir ahır bile müzayedede büyük fiyatlar talep ediyor. 

50 yılı aşkın bir süre sonra, Charger Daytona, formdan çok işlevin en iyi örneği olarak hatırlanır. Vahşi görünüyordu ve onun gibi yarıştı. 

KAYNAK: PROGRAMLAMAHOCAM