iOS 16 üzerinden iPhone'a bir takım yeni seçenekler ve özellikler ekleniyor ancak bunların hepsi ilginizi çekmiyor olabilir. Aslında, bunlardan biri biraz can sıkıcı olabilir. Gönderilen metin mesajlarını düzenleyebilme, bir fotoğraf veya videodan metin çevirebilme ve çokça lanse edilen yeni kilit ekranı gibi kullanışlı güncellemeler arasında gizli - veya daha doğrusu açık bir şekilde yerleştirilmiş - birçok kişinin istenmeyen bir misafir olarak düşündüğü bir şey.

İsteseniz de istemeseniz de, iOS 16'yı yüklemeyi bitirdikten sonra, ana ekranınızın alt ortasında - uygulama yuvasının hemen üstünde - bir arama çubuğu göreceksiniz. Bu otomatiktir ve sizin için hiçbir şey yoktur. bu konuda yapabilir. En azından iPhone'unuzu bir kez daha kullanmaya başlayana kadar.

Yeni arama çubuğu, ana ekranı çok fazla engellemiyor, ancak biraz çirkin ve aynı zamanda biraz gereksiz geliyor. Sonuçta, iPhone'unuzda çeşitli içerikleri aramanın zaten birkaç yolu var. Peki gerçekten her şeyin ortasında bir tane daha smack-dab'a ihtiyacımız var mı?

iPhone ana ekranımdaki Arama çubuğundan nasıl kurtulurum?

Kurulum tamamlandığında ve tekrar erişiminiz olduğunda, yeni (ve bir tür gereksiz?) arama çubuğunu manuel olarak kapatabilirsiniz. Önce, iPhone'unuzun Ayarlar uygulamasını açın, ardından Ana Ekran'a ilerleyin - birkaç bölüm aşağıda, Genel'in üç yer altında ve Erişilebilirlik'in hemen üstünde bulacaksınız. Ana Ekran menüsünün altına bakın ve "Ana Ekranda Göster" için bir geçiş ile "ARA" bölümünü görmelisiniz. Geçiş büyük olasılıkla yeşil görünecek (açık olduğunu gösterir), bu nedenle tek yapmanız gereken kapatmak için ona dokunmak (gri görünecektir).

Bundan sonra tek yapmanız gereken Ayarlar'dan çıkmak ve arama çubuğu içermeyen ana ekranın keyfini çıkarmak. Tabii ki, aynı adımları izleyerek isterseniz tekrar açabilirsiniz, ancak bu özellikle gerekli değildir. Ana ekranda arama devre dışı bırakılmış olsa bile, istediğiniz zaman bir arama çubuğunu yukarı çekmek için ana ekrandan aşağı kaydırabilir veya Uygulama Kitaplığınızı ve onunla birlikte gelen arama çubuğunu görüntülemek için ana ekrandan parmağınızı sola kaydırabilirsiniz. 

KAYNAK: PROGRAMLAMAHOCAM