Şu anda Mars'ı keşfeden Perseverance gezgini, yalnızca bilimsel analizler yapmak ve numune toplamakla kalmıyor. Ayrıca gemide Mars keşfinin geleceğini değiştirebilecek ve hatta insanların sonunda gezegeni ziyaret etmesini sağlayabilecek küçük bir makine de taşıyor. Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi veya MOXIE olarak adlandırılan makine, karbondioksitten oksijen yapmak için tasarlandı.

Mars'taki oksijen nadirdir ve atmosferin %0,2'sinden daha azını oluşturur. Ve oksijen, Mars'a yapılacak gelecekteki görevler için, yalnızca insanların nefes alması için değil, aynı zamanda planlı roketlerin gezegenin yüzeyinden kalkması için de son derece önemlidir. NASA'nın Mars Sample Return misyonu, ilk kez Mars'tan bir roket fırlatmayı planlıyor, ancak bir zorluk var. Bir roket fırlatmak için yalnızca yakıta ihtiyaç duymaz, aynı zamanda o yakıtın yanmasını sağlamak için bir oksitleyiciye de ihtiyaç duyar. Dünya'da, atmosferde oksitleyici görevi görecek bol miktarda oksijen vardır. Ancak Mars'ta, roketleri fırlatmak ve insanların orayı ziyaret etmesi için oksijen üretmenin bir yolunu bulmamız gerekecek.

Bunu başarmak için NASA ve diğer uzay ajansları, ihtiyacımız olanı yapmak için Mars'ta mevcut olanı kullanmak anlamına gelen yerinde kaynak kullanımı adı verilen bir yaklaşımı deniyorlar. MOXIE  , Mars karbondioksitini alıp oksijene çevirecek.

Science Advances dergisinde yakın zamanda yayınlanan bir makalede , MOXIE'nin arkasındaki bilim adamları ve mühendisler, Perseverance gezgininin Şubat 2021'de Mars'a gelmesinden bu yana nasıl çalıştığını açıkladı.

Tarihi bir başarı

Araştırmacılar, MOXIE'nin yedi deneysel çalışmada umulduğu gibi çalıştığını ve hem gündüz hem de gece ve farklı Mars mevsimlerinde oksijen üretmeyi başardığını paylaştılar. Makine saatte yaklaşık altı gram oksijen üreterek hedeflerine ulaştı ve Mars'ta oksijen yapmanın mümkün olduğunu kanıtladı.

 Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Jeffrey Hoffman , "Bu, başka bir gezegen gövdesinin yüzeyindeki kaynakları gerçekten kullanmanın ve onları kimyasal olarak bir insan görevi için faydalı olabilecek bir şeye dönüştürmenin ilk gösterimi" dedi . "Bu anlamda tarihi."

Perseverance üzerindeki MOXIE cihazı yalnızca nispeten az miktarda oksijen üretir. Cihaz büyütülecek olsaydı, gelecekteki görevler için çok daha fazla oksijen üretebilirdi.

Mevcut sürüm ayrıca, bir gezici üzerindeki herhangi bir cihazın ne kadar güç kullanabileceği konusunda çok katı bir sınır olduğundan, yalnızca ara sıra çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Teknolojinin daha büyük bir versiyonu sürekli çalışabilir ve her zaman oksijen üretebilir.

MOXIE, geriye doğru çalışan bir yakıt hücresi gibi çalışır — karbondioksit ve elektrik üretmek için karbon monoksit ve oksitleyici kullanmak yerine, karbondioksit ve elektrik verirsiniz ve oksijen ve karbon monoksit çıkarırsınız.

Araştırmacılar, MOXIE hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yüksek atmosferik yoğunluğa ve atmosferde daha yüksek karbondioksit oranlarına sahip olan bahar mevsiminde daha fazla oksijen üretip üretemeyeceğini görmek için periyodik olarak MOXIE'yi çalıştırmaya devam edecekler.

KAYNAK: PROGRAMLAMAHOCAM