29 Ağustos 2022'nin NASA'nın , ajansın derin uzayı keşfetme yeteneklerini test etmek için ayın etrafında ve geri gönderilecek mürettebatsız bir roket olan Artemis I'i fırlattığı gün olması gerekiyordu. Ayrıca, 2025 yılına kadar çok aşamalı bir dizi fırlatma dizisinin ilk aşaması olarak hareket etmesi ve insanlı bir aya inişle sonuçlanması amaçlandı.

Bununla birlikte, uzay uçuşu karmaşıktır ve arkasındaki gerekli bilim son derece kararsız olabilir, bu da bu durumda fırlatmanın şimdilik iptal edilmesine neden oldu . NASA, Artemis'in lansmanı için henüz yeni bir program açıklamadı - büyük olasılıkla hala eldeki sorun üzerinde çalıştığı için - ancak resmi web sitesinin Misyon Etkinlikleri sayfasındaki değişikliklere göz atabilirsiniz .

Gecikme, tarihi gereken günü yavaşlatsa da, NASA neredeyse kesinlikle tekrar deneyecek. Kennedy Uzay Merkezi, fırlatma görüntüleme paketleri satın alanlara biletlerinin hala iyi olduğunu ve roketin bir sonraki kalkış denemesinde kullanılabileceklerini garanti ediyor. Ve lansmanı canlı yayın yoluyla izlemeyi umanlar, işler tekrar yoluna girdiğinde daha uzak bir mesafeden takip edebilecek.

Peki ne yanlış gitti?

Kısacası, Artemis bazı teknik sorunlarla karşılaştı. Uzun bir süre içinde, motor 3'ün - en alttaki çekirdek aşamalı roketlerden biri olan - "boşaltma testi", iki saatlik dar fırlatma penceresi kapanmadan önce uygun sıcaklık aralığına ulaşamadı. Ve mühendislerin sorunu zamanında saptayamaması nedeniyle, fırlatma Artemis'in aya ulaşmak için gerekli yörüngeyi yakalayamayacağı anlamına gelebilirdi.

Uçuş yollarının, gezegenlerin dönüşlerinin ve yörüngelerin kısıtlamaları nedeniyle, roketlerin amaçlanan hedefleri vurmak için havalanmasına genellikle yalnızca birkaç saati vardır. Kalkamazlarsa ve ne zaman kalkamazlarsa, her şey tekrar düzgün bir şekilde sıraya girene kadar fırlatmanın geri itilmesi gerekecektir. Herhangi bir sorunu (ve havanın izin verdiği ölçüde) fark etmenin ve düzeltmenin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak, bu Artemis'in fırlatılmasını bir veya iki gün, bir hafta veya daha uzun süre geciktirebilir.

Küçük sorunlar bile trajediye yol açabileceğinden , uzay yolculuğu söz konusu olduğunda çok dikkatli olunması gerekir . Her roket fırlatıldığında kusursuz çalışması gereken çok sayıda bileşen ve hesaba katılması gereken düzinelerce dış faktör vardır. Çok sıcak, çok soğuk, çok nemli, çok rüzgarlı, ince bir çatlak, hatalı bir tel - doğru değilse, derhal düzeltilmesi gerekir ya da koşullar uygun olana kadar işler ertelenmelidir.

KAYNAK: PROGRAMLAMAHOCAM