Elektrikli araçlar çok yol kat etti. Birkaç on yıl önce, pratik olmayan saçak modellerdi - yalnızca aşırı meraklılar ve bisikletlere fazla güvenmek istemeyen birkaç eko-savaşçı tarafından yönlendirilen bir şey. Artık bu araçlar sadece pratik olmakla kalmıyor, aynı zamanda performansın sınırlarını da zorluyor. Tesla gibi şirketler EV'leri ana akım haline getirdi ve günlük bir sürücü için pazardaki insanlar da pille çalışan bir dizi kompakt ürüne sıkışıp kalmadı. Şu anda tamamen elektrikli kas arabaları, SUV'lar ve kamyonetler alabilirsiniz. Tesla'nın , yakında piyasaya sürülecek olan uzun araç listesinde tamamen elektrikli bir yarı kamyon bile var.

Bir zamanlar büyük bir endişe kaynağı olan elektrikli bir aracın menzili, artık tek bir şarjla yüzlerce kilometreyi aşabilir. Performans açısından, bazı hiper arabalardan 0'dan 60 mil daha hızlı gidebilen EV'ler var. Motorun gücünü yol yüzeyine aktarmanın yanı sıra sunulan tork, EV'lerin birçok geleneksel muadilinden daha iyi yol tutuşu sağladığı anlamına geliyor.

Şaşırtıcı ilerlemeye rağmen, hala şüphecilerin işaret etmeyi sevdikleri bir alan var. Bazı üst düzey EV'ler artık yüzlerce kilometre menzile sahipken, daha ekonomik gazlı araçların bazılarına yaklaşıyor olsa da, bu menzil bittiğinde hala ne yapılacağı meselesi var. Bir tankı gazla doldurmak birkaç dakika alırken, şarj etmek saatler alabilen bir işlemdir. Bununla birlikte, bu alanda da ilerleme kaydedilmiştir ve yakın tarihli bir gelişme EV şarjını sonsuza kadar değiştirmiş olabilir.

İşler zaten oldukça hızlı

Halihazırda bazı çok hızlı şarj seçenekleri mevcut. Gece eve gidip EV'nizi garajınızdaki bir prize takarsanız, işlerin oldukça yavaş olma ihtimali yüksek. Şarj hızları, kullandığınız şarj cihazının türüne bağlıdır. Genellikle arabanızla birlikte gelen 1. seviye şarj cihazları, standart 120 voltluk bir prize takılır. Bu temel şarj cihazları saatte üç mil kadar kısa bir menzil ekleyebilir, bu nedenle yarı makul menzile sahip bir EV'niz varsa, pili doldurmak bir haftanın en iyi bölümünü alabilir. Neyse ki, Seviye 1 şarj cihazları tek seçenek değil. 

240 voltluk bağlantı kullanan daha hızlı bir Seviye 2 şarj cihazını tercih edebilirsiniz. Bu, garajda varsa 240 voltluk bir çıkış olabilir veya kesici kutusundan doğrudan bir bağlantı kurulu olabilir. İyi bir 2. Seviye şarj cihazı  sizi 500 ila 800 dolar arasında geri getirebilir , ancak bir EV sahibiyseniz, verdiğiniz paraya değecektir. Üst uçta, saatte 30 mile kadar menzil elde edebilirsiniz.

Daha sonra, bazıları Seviye 3 olan genel şarj cihazları vardır. Bu değerde, şarj cihazları doğru akım kullanır ve 350 kW'a kadar güç sağlar. Seviye 3 şarj cihazı, 20 dakikadan daha kısa bir sürede 100 milden fazla menzil sağlayabilir. Kamu şarjının zirvesinde Tesla'nın Süper Şarj İstasyonları var. 250 kW V3 istasyonları, bir saatte 1.000 mile kadar menzil sağlayabiliyor. Olayları bir perspektife oturtmak gerekirse, Tesla Supercharger'ın Seviye 1 şarj cihazının 200 saatte söndüreceği aynı miktarda meyve suyu sağlaması 15 dakikadan az sürer.

Şarj altyapısı gelişiyor

Elektrikli araçlar hızla ilerliyor olsa da, gerçekten pratik olmaları gereken altyapı henüz tam olarak orada değil. Kaliforniya gibi yüksek alımlı  yerlerde dolaşmak için yeterli şarj cihazı yoktur . Wyoming gibi diğer eyaletlerde ham sayılar açısından daha az şarj istasyonu bulunurken, elektrikli araç başına çok daha fazla şarj istasyonu var. Şarj noktası kalabalıklığının ötesinde, tüm istasyonların ülke genelinde nasıl yerleştirildiği. Çoğu büyük Kuzey Amerika yolunda düzenli aralıklarla benzin istasyonları bulunur, ancak aynı şeyi EV şarj istasyonları için söyleyemezsiniz. Amerika Birleşik Devletleri'nde 55.000'den az EV şarj istasyonu var, bu da benzin istasyonlarının kabaca üçte biri.Herhangi bir uzun yolculuk, şarj cihazlarının arızalı olması, ancak bir şeylerin değişmesi durumunda, yedekleme planları olan şarj durakları etrafında planlanmalıdır.

Biden yönetimi, on yılın sonuna kadar ABD genelinde yarım milyon EV şarj portunun kullanıma sunulacağını umuyor.  Ulaştırma Bakanlığı'nın alternatif yakıt koridorları dediği şeyin oluşturulması da dahil olmak üzere çeşitli EV altyapı projeleri için milyarlarca dolar ayrılıyor.  Bu nedenle, birkaç yıl içinde bir EV yolculuğunu planlamak daha az baş ağrısı olabilir; sadece bir harita çekebilecek ve DOT'un yeşil çizgilerini hedefinize kadar takip edebileceksiniz. Hükümetin ötesinde, özel finans da ABD elektrikli otomobilini hazır hale getirmek için üzerine düşeni yapıyor. Tesla, Siemens, Volkswagen, Pilot ve Electrify America gibi şirketler , elektrikli araç sürücülerine sunulan şarj noktalarının sayısını hızla artırmaya yardımcı olacak projeler üstleniyor.

Yeni bir şarj yöntemi, işleri daha da hızlandırabilir

Elektrikli araç sahipleri çok yakında pillerini 10 dakika gibi kısa bir sürede %90'a şarj edebilecekler. Bu, bir benzin deposunu doldurmak ve kasiyere ödeme yapmak için gereken süre kadar bir süre içinde bir Lucid Air gibi bir şeyden 450 milden fazla menzil anlamına gelebilir . Idaho Ulusal Laboratuvarı'ndan araştırmacılar, süreçte pile zarar vermeden veya tahrip etmeden şarj sürecini optimize etmek için piller, bir makine öğrenme programı ve büyük miktarda veri bilgilerini kullandılar ( EurekAlert aracılığıyla ).

Projeyi Amerikan Kimya Derneği'nin bir toplantısına sunan Idaho Ulusal Laboratuvarı'ndan Ph.D. Eric Dufek, "Hızlı şarj, tüketici güvenini artırmanın ve elektrikli araçların genel olarak benimsenmesinin anahtarıdır. benzin istasyonunda doldurmaya çok benzer."

Hızlı şarj sırasında pilin zarar görme tehlikesi vardır. Şarj işleminin hızlandırılması, pilin katodunda lityum iyonlarının birikmesine ve arızaya neden olabilir. Ancak, Idaho Ulusal Laboratuvarı'ndan araştırmacılar, bunun bir yolunu bulduklarına inanıyorlar. Piller hakkında büyük miktarda veri gerektiren bir işlem olan şarj işleminin pilin kendisine göre ayarlanmasını içerir. Özel olarak eğitilmiş bir yapay zeka daha sonra bu verileri pil için benzersiz bir şarj protokolü oluşturmak için kullanır.

KAYNAK: PROGRAMLAMAHOCAM