Apple'ın en yeni  telefonları ve akıllı saatleri nihayet resmi olarak tanıtıldı. iPhone 14 Pro'da daha hızlı çip, sıcaklık algılama gibi etkileyici yetenekler ve Dynamic Island gibi harika yeni yazılım-donanım kombinasyonları gibi güncellenmiş dahili parçalar var. Ancak, bu yıl gerçekten öne çıkan bir yön, hayat kurtaran özelliklere odaklanılmasıdır. 

Bu tür bir ekleme, önümüzdeki hafta piyasaya sürülecek olan iPhone 14 ve Apple Watch Series 8'e yönelik bir araba kazası algılama sistemidir. Adından da anlaşılacağı gibi, amaç bir kişinin bir otomobil kazası geçirip geçirmediğini ve potansiyel olarak yaralanıp yaralanmadığını anlamaktır. Bu meydana geldiğinde, cihaz tıbbi yardım almak için otomatik olarak acil servislerle iletişime geçecektir. Apple, gerçek arabalarla milyonlarca saatlik sürüş ve çarpışma analizi verilerini kullanarak araba kazası algılama sistemini laboratuvar koşullarında test ettiğini söylüyor. 

Apple, iPhone 14 serisinin yanı sıra Watch Series 8'i ani darbe olaylarını algılamak için yüksek dinamik aralıklı jiroskop ve yüksek G ivmeölçer ile donattı. Bunu, bir savaş uçağı pilotunu, aşırı hız ve hava manevraları sonucunda deneyimledikleri son derece güçlü G kuvvetini ölçebilecek bir giyilebilir cihazla donatmak olarak düşünün. Apple Watch Series 8 ve iPhone 14 serisindeki yerleşik sensörler, yüksek hızlı önden veya arkadan çarpma, T-bone, aracın devrilmesi, yandan çarpma vb. olaylar için tam da bunu yapacak.

Crash Detection nasıl devreye giriyor?

Araba kazası algılama sistemi, watchOS 9 ve iOS 16 ile uyumlu cihazlarda özel donanıma ihtiyaç duyar. Burada, kurum içi veya üçüncü taraf indirilebilir hiçbir uygulama yoktur. Apple, iPhone 14'ün içine yerleştirilmiş yeni çift çekirdekli ivmeölçerin 256G büyüklüğüne kadar G kuvvetini ölçebildiğini ve kullanıcının bir kazaya karışıp karışmadığını tespit etmek için temel hareket verilerini sağlayan bu sensör olduğunu söylüyor.

Her ikisi de şimdi yükseltilmiş ivmeölçer ve jiroskop kurulumuna sahip olan Apple Watch Series 8 ve Ultra kardeşi için de benzer bir durum. Bununla birlikte, araba kazası algılama mekanizması, işleri gerçekten düzeltmek için birkaç sensörden daha veri toplar. Örneğin, yerleşik barometre, hava yastıklarının açılması nedeniyle bir arabanın içindeki kabin basıncının aniden değişip değişmediğini görecektir.

Ek olarak, mikrofon, çarpışma benzeri bir senaryodan kaynaklanan herhangi bir yüksek gürültüyü toplarken, GPS sistemi katedilen mesafe ve hızdaki anormal değişiklikleri arayacaktır. Tüm bu sensör verileri daha sonra gelişmiş hareket algoritmaları tarafından toplu olarak işlenir. Sistem, yaşamı tehdit eden bir olayın meydana geldiğini belirlediğinde, acil servisleri aramak için bir sonraki adıma geçer.

Bir kazadan sonra ne olur?

Bir Apple Watch'tan ve uyumlu bir iPhone'dan gelen sensör verileri, bir çökmenin gerçekleştiğinden şüphelendiğinde, ekrandaki bir komutla kullanıcıların uygun olup olmadığını kontrol eder. Olay ciddi değilse, kullanıcılar istemi hızlıca kaydırabilir. Ancak, kullanıcının ehliyeti yoksa ve iPhone veya Apple Watch'un kilitlenme algılama istemi kullanıcıdan on saniye içinde yanıt almazsa, otomatik olarak bir acil yardım hattını arar. 

Bir Apple Watch bir kilitlenme algıladığında bağlı bir iPhone yakındaysa, daha iyi sinyal ve ses kalitesi için arama telefon üzerinden yönlendirilir. Kullanıcıları acil durum hizmetlerine bağlamanın yanı sıra cihaz(lar), konum verilerinizi yanıtlayıcıyla da paylaşacaktır. Ayrıca, acil durum irtibat kişilerinizi de olay hakkında bilgilendirecektir.

Apple ayrıca, araba kazası algılama algoritmalarının yalnızca kullanıcılar araç kullanırken sensör verilerini toplamaya başlamasını sağlar. Apple, sisteminin SUV'ler ve kamyonlar gibi farklı araç türleri için etkili olduğunun tespit edildiğini öne sürüyor. Araba kazası algılama, lansman sırasında iPhone 14 serisi ve Apple Watch 8 serisinde (Apple Watch Ultra ve Apple Watch SE dahil) kullanıma hazır olacak.

KAYNAK:PROGRAMLAMAHOCAM