Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), gençlerin son Omicron varyant dalgalanmasına karşı savaşmaları için güncellenmiş destekleyici aşılar öneren bir tavsiye yayınladı. Bir gün önce ABD Gıda ve İlaç İdaresi , Moderna ve Pfizer-BioNTech tarafından yapılan bir COVID-19 güçlendirici aşı dozunun kullanılmasına da izin verdi.

Destek dozu, iki virüse veya aynı virüsün iki farklı türüne karşı koruma sağlayan bivalan aşılar kategorisine girer. Bu durumda, CDC tarafından yeşil aydınlatılan güçlendirici COVID-19 aşısı, orijinal SARS-CoV-2 suşunun haberci RNA (mRNA) bileşenlerinin yanı sıra, Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 suşlarını içerir. son zamanlarda ortalığı karıştıran Öneri, Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi'nin COVID-19 güçlendirici aşılara bir Omicron bileşeni eklemek için yaptığı oylamadan aylar sonra geldi. 

Resmi CDC araştırma belgesine göre, ABD hükümeti grip mevsimi ve ötesi için planlanan aşılama turları öncesinde 171 milyon bivalent mRANA COVID-19 aşı takviye dozu satın aldı. Sonbaharın başlarında başlayan yeni bir aşı kampanyasının tıbbi maliyetlerde 63 milyar dolardan 109 milyar dolara kadar herhangi bir yerde tasarruf sağlayacağı ve bunun çoğunluğunun hastaneye yatış ve ilgili masraflardan kaçınmayla bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

Uygunluk, güvenlik ve geleceğe bakış

18 yaşında veya daha büyük olan herkes Moderna COVID-19 Aşısı (Bivalent) için uygundur. Pfizer-BioNTech tarafından sentezlenen bivalan aşı çekimi için 12 yaşında veya daha büyük herhangi bir birey uygundur. Bununla birlikte, FDA'ya göre, güncellenmiş güçlendirici aşı, yalnızca her bir birey için en son aşılama turundan bu yana en az iki aylık bir boşluk varsa uygulanmalıdır.

1400 katılımcının yer aldığı klinik deneylerde, bivalan aşının bağışıklık tepkisini geliştirdiği ve gelecekteki enfeksiyon ve bulaşmaya karşı yüksek düzeyde koruma sağladığı bulundu. Resmi tahminlere göre, iki değerlikli COVID-19 aşısı için 200 milyondan fazla insan uygun olacak. Ancak dozda bir değişiklik yok.

Yeni bir kimyaya rağmen aşı dozu ve toplam antijen miktarı aynı kalacaktır. Daha önce orijinal SARS-CoV-2 virüsünden 50 mikrogram başak proteini içeren tek değerli Moderna aşısı, şimdi atalardan ve Omicron'dan (BA.4 ve BA.5) SARS-CoV-'den 25 mikrogram başak proteini içeriyor. 2 varyant. 30 mikrogramlık bir dozaj miktarına sahip olan Pfizer-BioNTech aşısı durumunda, bunun bivalan versiyonu artık orijinal virüs suşundan ve iki Omicron varyantından elde edilen 15 mikrogram başak proteinine sahip olacaktır.

KAYNAK: PROGRAMLAMAHOCAM