Apple, müzik çaları iPod Touch'ı durdurduğunu ve insanların müzik dinleme biçiminde devrim yarattığı için büyük ölçüde övülen bir cihazı sona erdirdiğini duyurdu.

İlk iPod 2001'de piyasaya sürüldüğünde 1.000 parça depolayabiliyordu. Bugün Apple'ın yayın hizmetinde 90 milyondan fazla şarkı var. iPod Touch, daha sonra iPod'u hızla gölgede bırakan iPhone'u icat eden aynı ekip tarafından tasarlandı. Apple, iPod'u en son 2019'da güncellemişti.

Apple'ın dünya çapında pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Greg Joswiak, gadget'ın "müziğin nasıl keşfedildiğini, dinlendiğini ve paylaşıldığını yeniden tanımladığını" söyledi.

iPod'un ilk modeli, 2001'de Apple patronu Steve Jobs tarafından tipik Apple tarzında - çok fazla tantana, beklenti ve kendine özgü kot pantolonu ve siyah balıkçı yakasıyla ortaya çıktı. Bu lansman etkinliğinin davetiyesinde "İpucu: Bu bir Mac değil" yazıldıktan sonra şirketin yeni bir müzik çalar duyuracağına dair söylentiler vardı.

Jobs bir saat süren sunumunda, "Müzik herkesin hayatının bir parçası. Müzik her zaman var oldu. Her zaman var olacak" dedi. Gecenin büyük manşeti basitti: "Cebinizde 1.000 şarkı."

Elveda iPod!