Powerline elektrik hattı üzerinden internet aktarmaya yarayan cihazdır. Avrupa’da yoğun olarak kullanılan cihaz, Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşıyor. Bu yazımızda, hayatı kolaylaştıran powerline cihazlar ne işe yarar, nasıl çalışır ve satın alırken nelere dikkat etmek gerekir gibi soruları yanıtlayacağız.

Günümüz dünyası dijitalleşme üzerinden dönüyor. Yeni nesil teknolojik cihazlar ve yüksek internet hızları günlük hayat ve profesyonel iş dünyasında devamlılık sağlıyor. Yavaş internete tahammülün kalmadığı noktada hızlı ve istikrarlı bağlantı sağlayan çözümler devreye giriyor.

Ölü bölgeleri ortadan kaldırmak ve sabit internet hızı elde etmek için akla gelen ilk çözüm genellikle ethernet kablosudur. Fakat kablolar aracılığıyla internet bağlantısını taşımak pratik ve uygun maliyetli bir çözüm olmayabilir. Ayrıca, etrafı saran internet kabloları estetik bir görüntü oluşturmaz. Bu gibi senaryolarda ideal çözüm powerline adı verilen adaptörlerdir.

Powerline elektrik hattı üzerinden internet aktarmaya yarayan cihazdır. Avrupa’da yoğun olarak kullanılan cihaz, Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşıyor. Bu yazımızda, hayatı kolaylaştıran, uygun fiyatlı powerline cihazlar ne işe yarar, nasıl çalışır ve satın alırken nelere dikkat etmek gibi soruları yanıtlayacağız.

Powerline Nedir, Ne İşe Yarar?

Powerline, internet ağını uzak mesafelere taşımaya yarayan cihazdır. Güçlü ve istikrarlı internet bağlantısı sağlar, uzak mesafe sorunları ve katlar arası ölü bölgeleri ortadan kaldırır.

Powerline Nasıl Çalışır?

Cihaz tek başına çalışmaz, minimum iki tane olması gerekir. Cihazlardan bir tanesini modem, router, access point gibi internet dağıtan cihazın yanındaki prize takın, dağıtıcı cihaz ve powerline adaptörü ethernet kablosu aracılığıyla birbirine bağlayın. Powerline cihazı ve internet dağıtıcı arasındaki bağlantı interneti uzak mesafelere taşıyabilir. İkinci powerline cihazı aynı elektrik sayacına bağlı başka bir prize taktığımızda internet bağlantısı sağlanır. Aynı elektrik sayacı üzerine bağlı olma koşulu aynı binadaki diğer kullanıcıların internet bağlantınızı kullanmanızı engeller.

Powerline Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Duvarlar, kat, mesafe ve diğer faktörler internet bağlantısını engelleyebilir. Powerline adaptörlerin etki mesafesi ve hız özellikleri birbirinden farklıdır. Satın alma aşamasında, interneti engelleyen faktörleri ve hız beklentinizi göz önünde bulundurmak, sizi yanlış ürün seçiminden kurtarır.”