Bir işlemcinin hızı bir bilgisayar sisteminin performans içeriğini belirleyen ana unsurlardan biri olacağı için, bilgisayar toplamak isteyen birinin ilgilendiği konular arasındadır. Özellikle oyun bilgisayar toplamayı hedefleyen birinin dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Sadece oyun oynamak için bir bilgisayar sistemi toplanacaksa bu aşamada inanılmaz güçlü bir işlemciye gerek yoktur. Ancak, hem oyun hem de editörlük gibi işlerde kullanılacak bir bilgisayar toplamayı hedefliyorsanız, iş kapasitesi çok olan bir işlemci seçmeniz gerekiyor.
İşlemci Hızı Ne Olmalı?
İşlemci satın alırken, işlemci yanında belirtilen GHz cinsinden bir değer görürüz. Birçok insan GHz değerinin ne işe yaradığını bilmiyor. Aslında hepimiz bu değerin işlemcinin hızı ile alakalı olduğunu biliyoruz. Ancak, GHz cinsinden yazan bu performans değerinin hangi amaçlarda nasıl kullanılabileceğini pek bilmiyoruz. Örnek vermek gerekirse; bir oyun sisteminde yukarıda belirttiğim gibi çok performanslı bir işlemciye ihtiyaç yoktur. Bunun sebebi ise; oyun sistemlerinde büyük işin grafik alanında olacağı için ve ekran kartı bu işi zaten yapacağı için çok yüksek performanslı bir işlemciye ihtiyaç yoktur.
İşlemci Hızı Önemli mi?
Günümüz şartlarında teknoloji standartları o kadar çok gelişti ki, sadece oyun oynamak için üretilen işlemciler de var. Bu işlemciler, içerisinde bulundurduğu güçlü grafik arabirimleri ve yüksek performanslı çalışma saatleri ile birlikte oyun sistemleri için biçilmiş bir kaftandır. Oyun için üretilen işlemcileri oyun dışında ki işlerde de kullanmak mümkündür. Ancak, işlemcinin organik performansı elbette oyun içerisinde kendisini gösterecektir.

İşlemcilerde tam performans almak için güçlü bir soğutma sistemi kullanmak gerekiyor. İşlemciler, tıpkı diğer bilgisayar teknolojilerinde olduğu gibi çalışma esnasında belirli sıcaklıklara çıkarlar. Bu aşamada ısınan işlemci yüzeyinin bir şekilde soğutulması ve çalışma sıcaklığına geri indirilmesi gerekiyor. Çok yüksek ısılara çıkan bir işlemci, çalışma hızını kaybeder ve daha yavaş çalışır. Örnek vermek gerekirse; 3 GHz frekans hızına sahip bir işlemci çok yüksek sıcaklıklarda iken 3 GHz frekans hızında iş yapamayacaktır. Özellikle oyun sistemlerinde bu değer epey düşebiliyor. Bu aşamada etkili bir soğutma sistemi tercih ederek mevcut sıcaklığı da en aza indirerek işlemcinin çalışma performansı normale döndürülebilir.