”Ekran kartı güncellemek, bilgisayarda daha iyi bir performans alınmasını sağlayacaktır. ” diyen er, şu ifadeleri kulanndı:

”Bu nedenle kullanıcıların ekran kartı güncellemeleri nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Ekran kartı güncelleme işlemlerinde, yazılım güncellemesi bulunuyorsa otomatik olarak güncellemenin alınması ve kurulması sağlanmaktadır. Böylece en yeni teknolojilerin kullanıldığı ekran kartından daha iyi bir performansı alınması ve hataların giderilmesi sağlanmaktadır. Kart güncellemelerinde programlı ve programsız olarak farklı güncelleme yöntemi tercih edilebilir.

Programsız Ekran Kartı Güncellemesi

Programsız ekran kartı güncellemesi yapılmak istendiğinde Windows İşletim sistemindeki aygıt yöneticisine giriş yapılmalıdır. Aygıt yöneticisinde görüntü bağdaştırıcısı ya da ekran kartı seçeneğindeki donanımın üzerine sağ tıklayarak sürücüyü güncelleştir denilmelidir. Sürücüleri otomatik olarak ara diyerek bir sonraki adımı geçebilir ve güncelleme kontrolü yapılmasını sağlayabilirsiniz. Mevcut işlem, sadece Windows tarafından desteklenen ve tanımlanan ekran kartı güncellemelerinde geçerli olmaktadır.

Programla Ekran Kartı Güncellemesi

Ekran kartı güncellemesinde tercih edilecek bir diğer yöntem ise program ile ekran kartının güncellenmesidir. Günümüzde çoğu üretici, bilgisayar kontrolünün sağlanması ve yönetiminin yapılabilmesi adına bilgisayarlarında özel yazılımlara yer vermektedir. Bu yazılımlar sayesinde tüm donanımlar üzerinde kontrol elde edebilen kullanıcılar güncellemeleri de yapabilmektedir.

Bilgisayarınızda özel olarak geliştirilmiş bir yazılım bulunuyorsa bu yazılım aracılığı ile ekran kartı güncellemesini yapabilirsiniz. Bunun için uygulamayı açmanız ve güncelleme bölümüne giriş yapmanız yeterli olacaktır. Sistem tarafından yapılacak kontroller sonucunda bilgisayarınızda yükleyebileceğiniz güncellemeler varsa tüm bu güncellemeler liste halinde yayınlanmaktadır. Ekran kartı dahil olmak üzere tüm güncellemeleri otomatik bir şekilde program aracılığı ile alabilirsiniz.

Geliştiriciler tarafından herhangi bir program ve yazılım desteği sağlanmadığı takdirde ise ekran kartı başta olmak üzere donanım güncellemelerinin yapılmasını kolay hale getiren üçüncü parti uygulamalar kullanılabilmektedir. Bu uygulamaları bilgisayarınıza indirmeniz, kurmanız ve ardından tarama yapmanız gerekmektedir. Bu taramalar sonucunda ekran kartı güncellemesi olduğu tespit edilirse, güncelle adımlarını takip ederek farklı programlar aracılığıyla da güncelleme yapabilirsiniz.

Elle Ekran Kartı Güncellemesi

Ekran kartı güncellemesinde kullanıcıların tercih edebileceği son yöntem ise manuel olarak ekran kartının güncellenmesidir. Bu işlemlerin yapılabilmesi adına kullanıcıların ekran kartı modelini ve işletim sistemi sürümünü bilmelidir.  Ardından ekran kartı üreticisinin resmi internet sitesine giriş yaparak sürücüler bölümüne göz atılmalı ve varsa yeni güncellemeler bilgisayara indirilerek kurulmalıdır.”