Eğer piyasadaki en ucuz yazıcıyı alarak tasarruf etmeye çalışıyorsanız, aslında sonrasında daha fazla maliyete katlanmış oluyorsunuz. Bazıları ise içerisinde daha az mürekkep olan yüksek fiyatlı markalı kartuşlar kullanıyor. Yazıcıyı çok nadir kullanıyorsanız bu durum sizin için avantajlı olabiliyor. Ancak ödev çıktıları almanız gerekiyorsa ya da işinizle ilgili sık sık çıktı alıyorsanız bir süre sonra kartuş maliyetinin rahatsız ettiğini görüyorsunuz.” ifadelerine yer verdi.

Alınacak yazıcının özelliklerini kontrol ederken hem yazıcının hem de onunla uyumlu mürekkep kartuşlarının teknik özelliklerine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Er, konuyla ilgili açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Tüm yazıcı üreticileri, o modelin yazdıracağı mürekkep kartuşu başına ortalama çıktı alınabilecek sayfa sayını da veriyor. Bu rakamları kartuş maliyetiyle karşılaştırabiliyorsunuz. Bu şekilde baktığınızda fiyatı daha ucuz olan yazıcının kullanırken gerçekten ucuz olup olmadığına karar vermenizi sağlıyor. Yazıcı almaya karar verdiğinizde gerçekten karşınıza onlarca seçenek aynı anda çıkıyor. Her birinin sayfa yazdırma dışında çok farklı özellikleri de bulunuyor. Bu da sizin karar vermenizi güçleştiriyor. Çünkü diğer özelliklerini de düşünerek karar vermeye çalışıyorsunuz. Böyle bir durumda bir adım geri çekilmek ve düşünmek oldukça faydalı oluyor. Beğendiğiniz yazıcının özelliklerine bakıp gerçekten bunların hepsini kullanıp kullanmayacağınızı düşünmeniz gerekiyor.

Çok işlevli hepsi bir arada yazıcılar sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bunları hem yazıcı, hem tarayıcı hem de fotokopi makinesi olarak kullanabiliyoruz. Ancak bu yazıcıları almadan önce bütün bunlara ihtiyacınız var mı bir düşünüyorsunuz. Eğer kitap sayfalarını çoğaltıyor, fatura yazdırıyor ya da dijital evraklara ihtiyacınız oluyorsa, bu tarz yazıcılar sizin için mükemmel seçenekler arasında yer alıyor. Ama sadece bilgisayarınızdan çıktı alıyorsanız, diğer özellikler için ekstra maliyete katlanmak anlamsız olabiliyor. Benzer şekilde Wi-Fi bağlantı seçeneği bulunan yazıcılar için de bu durum geçerli oluyor. Bu yazıcılar da oldukça kullanışlı cihazlar arasında yer alıyor. Özellikle bilgisayarınız yazıcının olduğu yerde değilse çok fazla işinize yarıyor. Eğer yazıcı ve bilgisayarınız aynı yerdeyse ve birbirine kablo ile bağlama imkanınız bulunuyorsa, belki de hiçbir zaman Wi-Fi özelliğini kullanmanıza gerek kalmıyor. Yazıcı almaya karar verdiğinizde hangi özellikleri istediğinizi ve ihtiyacınız olduğunu doğru bir şekilde anlamak, sizi gereksiz yere harcayacağınız fazla maliyetten kurtarmış oluyor.

Almak istediğiniz yazıcının özelliklerine karar verdikten sonra baskı kalitesiyle ilgili asıl önemli kararı vermeniz gerekiyor. Piyasada en yaygın iki tür yazıcı bulunuyor. Bunlardan biri mürekkep püskürtmeli yazıcılar, diğeri de lazer yazıcılar olarak geçiyor. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, yazıcının kafasındaki jetler aracılığı ile küçük damlacıklar çekerek kağıt üzerine mürekkep katmanları uyguluyor. Genellikle mürekkep püskürtmeli yazıcılar daha uygun fiyatlı ve renkli yazdırmaya daha uygun oluyor. Fotoğraf baskısı alabilen yazıcıların büyük çoğunluğu yine mürekkep püskürtmeli yazıcılar olarak geçiyor. Lazer yazıcılar ise, mürekkep yerine toz toner kullanıyor. Metin sayfası yazdırırken diğer yazıcılardan daha hızlı ve verimli yazdırıyor. Mürekkep püskürtmeli yazıcılara göre fiyatları daha yüksek olsa da, yazdırma maliyeti açısından oldukça uyguna geliyor. Genellikle metin sayfası yazdırıyor ve resim ya da fotoğraf yazdırma gibi işleriniz olmuyorsa uzun vadede lazer yazıcı diğerlerine göre çok daha avantajlı oluyor.

Bilgisayarda işlerinizi halledip belgenizi hazırladınız ya da çektiğiniz bir fotoğrafın düzenlemesini yaptınız ve artık yazdırmak istiyorsunuz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken özelliklerden biri yazıcının baskı hızı oluyor. Özellikle acil yazdırıp bir yere yetişmeniz gerektiğinde baskı hızının ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. Tek bir kağıt için bile çok fazla zaman harcıyorsanız bu yazıcı sizin için uygun olmayabiliyor. Eğer iş amacıyla kullanacaksanız baskı hızı önemli kriterler arasında bulunuyor ancak sadece kişisel amaçlı kullanıyorsanız bu özelliği ikinci plana alabiliyorsunuz. Örneğin, uygun yazıcı seçenekleri arasında karar vermeniz gerektiğinde baskı hızı daha iyi olan yazıcıyı tercih edebiliyorsunuz.

Çift Taraflı Yazdırma Özelliği Günümüzde artık yazıcıların büyük çoğunluğunda bu özellik olsa da, hala çift taraflı yazdırma özelliği olmayan yazıcılar olabiliyor. Çift taraflı yazdırma özelliğine sahip yazıcılar, diğerlerine göre daha verimli çalışıyor. Bu açıdan büyük bir avantaj sunuyor. Ayrıca eğer resmi evrakları yazdırmıyorsanız çift taraflı yazdırdığınızda kağıt maliyetinizi de azaltmış oluyorsunuz.