Türkiye’deki birçok siyasi kanat  ve STK’larla berber İslam dünyası İsveç'teki Kur'an-ı Kerim'e yönelik saygısızlık eylemine tepki gösterdi. Pakistan, Ürdün, Kuveyt, Suudi Arabistan, BAE, Dünya Müslüman Alimler Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı eylemi kınayan açıklamalar yaptı.

Aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde İsveç makamlarının izniyle Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık eylemi düzenledi.

Türkiye, eyleme sert biçimde karşılık verirken İsveç’in Türkiye Büyükelçisi Staffan Herrström’un Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasının ardından İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’un Cuma günkü Türkiye ziyareti de iptal edildi.

Pazar gece saatlerinde resmi Twitter hesabında bir açıklama yayımlayan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ise olayı "saygısızlık" olarak nitelendirdi ve olaydan rahatsızlık duyan Müslümanların yanında olduğunu söyledi.

Kutsal kitabımıza yapılan bu saygısızlık Avrupa’da İslam düşmanlığının nasıl güçlendiğini gösteren yeni bir eylemdir.

 İfade özgürlüğü adı altında kutsal değerlerimize hakaret eden, Müslümanları hedef gösteren bu eylem, İslam düşmanlığının, ırkçılığın ve ötekine karşı tahammülsüzlüğün Avrupa’da kaygı verici boyutlara ulaştığının açık bir göstergesidir. Bizler nasıl ki bütün inançlara saygı gösteriyorsak, aynı saygının da gösterilmesini bekliyoruz. İsveç makamlarını, toplumsal barışı zedeleyen bu nefret suçunun failleri hakkında gerekli işlemleri yapmaya davet ediyoruz.