Ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon, inşaat malzemeleri ve arsa bedellerinin de artmasına neden olurken bu durum arz ve talep dengesini de bozmakta.

Üretimi azalan konutlara karşın konuta olan talep ise her geçen gün artaken, son bir - iki yılda ev ve ofis fiyatları katlanarak yükseliyor.

Artan nüfus ve evlilikler de konut talebini canlı tutuyor. 2021 yılında evlilik sayısı 561 bin olarak gerçekleşti. 2022 rakamları henüz açıklanmadı fakat 2023 bunun altında olmayacak. Hatta çok üstüne çıkabilir.

Arz talep dengesi iyi şaşmış durumda. Bir yandan da yeni arsa üretilmiyor. Artan nüfusla birlikte yeni ev almak isteyenler fiyatlardan dolayı kiraya devam etmek zorunda kalıyorlar. Kiralığa da çok talep olması kira rakamlarını da ciddi şekilde yükselişe geçirdi. Bu artış trendi devam edecek.

EN KARLI YATIRIM ARACI GAYRIMENKUL

Gayrimenkul uzun vadede en karlı yatırım olacak. Diğer yatırım araçları günümüzde insanları tatmin etmiyor. Son zamanlarda gayrimenkul rakamları hızlı artınca en güvenli limana yani gayrimenkule dönmeye başladı.