On bir ayın sultanı olan Ramazan-ı Şerif birlik ve beraberlik duygularının yüceldiği çok önemli bir zaman dilimidir

İnancımızın ve kültürümüzün en güzel örneklerinin sergilendiği bu ayda, unuttuğumuz değerleri yineden hatırlama ve değerlendirme adına bizlere önemli fırsatlar sunmaktadır. Ülkemizin refah içinde olması ve hedeflerine ulaşması ancak bir ve beraber olmaktan geçmektedir.

Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan yardımlaşma ve dayanışmaların tüm yaşantımıza yayılmasını ve kimsenin yardım almaya ihtiyaç duymadan, muhtaç olmadan rahat bir yaşam süreceği bir dünya düzenine ihtiyaç duyuyoruz.

Ramazan ayının bereketi bu sene daha büyük bir anlam kazanıyor. Ülkemizde yaşanan ve 10 ili derinden etkileyen büyük deprem felaketinin üzerinden yaklaşık 1 ay geçti. Hayatını kaybedenlere rahmet, kalanlara acil şifalar diliyorum. Hayatta kalanlar için ise şimdi de yaşam savaşı başladı. Kötü hava koşulları, açlık, hastalık, travmalar söz konusu. Ülkecek depremzede kardeşlerimiz için tek yürek olsak da gelecek Ramazan ayı ile beraber bu yardımlar artarak devam etmelidir. İslam Alemi bu önemli ve kutsal günleri en iyi ve faydalı şekilde geçirmelidir. Sadece aç kalmakla değil, bir lokma, bir hırkasını paylaşarak ibadetini yapmalıdır. Biz sıcak evlerimizde iftarlarımızı yaparken başını sokacak bir evi dahi olmayan kardeşlerimizi unutmamalı, hem şükretmeli hem de elimizden geldiği lkadar yardım etmeli hiçbir şey yapacak durumumuz yoksa bir dua ile dokunmaya çalışmalıyız.

Rabbim hepimizin Ramazan Ayını şimdiden mübarek etsin. Unutmayalım Ramazan bereket ayıdır, verdiğimiz hiçbir şey aslında bizim değil. Nefsimize aldanıp sahiplendiğimiz her şey aslında bizleri de var edenin. O yüzden hayır işlemek hiç zor değil.