25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadına şiddet son yıllarda yukarıya doğru ivme kazanmış ve oldukça artmış durumda.

Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde, kadınlar dayanışma ve mücadele vurgusu ile yine ortak bir seste buluşuyor.

Bilindiği gibi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür. BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etmiştir.

25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo'ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler adlı üç kız kardeş, Trujillo'nun: "Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler" şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra boğazlanıp dövülerek vahşice öldürüldüler.

Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması Bildirgesi ise, bugün kadınlara yönelik şiddeti ve şiddetin ortadan kaldırılmasını özel olarak ele alan 1993 tarihli Birleşmiş Milletler kararı olarak göze çarpmaktadır.

Karar genel olarak, 1979 yılında kabul edilmiş olan Kadınlara Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi'nin (CEDAW) ve Viyana Beyannamesi ve Eylem Programı'nı tamamlayan ve güçlendiren bir öneme sahip olsa da bugün yeryüzünde kadına olan şiddet acizliğin en önemli göstergesidir.

Ülkemize ise bakarsak kadına olan şiddet son zamanlarda daha da artarak artık çığrından çıkmış boyuttadır. Şiddetin kültürü, dili, dini, cinsiyeti olmadığı gibi, en kültürlü toplumda yer edinmiş bir normda bulunan insanından en cahiline kadar şiddet her yerde aramızda gezmektedir.

       Erkek egemenliğinin hüküm sürdüğü günümüzde acizliğin en önemli göstergesi olan şiddet akıl ve fikir yoksunu birçok erkeğin bugün en büyük silahı olmuştur.

       Kadınların bu haklı ve onurlu mücadelesini canı gönülden detekliyor ve birkez daha unutulmamalıdır ki diyorum, “Kadınların davası tüm insanlığın davasıdır."