Mevsimsel hastalıklar arasında başı çeken göz alerjileri, baharın gelmesiyle kendini yeniden göstermeye başladı.

Özellikle polenlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklıklara yol açan göz alerjisinin en fazla mağduru, çocuk ve ergenlik dönemindeki gençler oluyor.

baharla birlikte gözlerde görülmeye başlayan alerjik vakaların nedeni, bahar ve yaz aylarında havada oluşan toz partikülleri, polen ve güneş

Tüm bu etkenler, gözün beyaz tabakasını örten ince zarda bulunan duyarlı hücreleri uyararak göz alerjisini ortaya çıkarıyor.Alerjik durumun gözde sulanma, yanma, kızarıklık ve kaşıntı olarak ortaya çıkıyor.

Alerjik belirtiler en çok çiçek, çim ve ağaçlı ortamlarda görülüyor.

BASİT YÖNTEMLERLE ALERJİDEN KORUNMAK MÜMKÜN

Göz alerjisinden basit yöntemlerle korunmanın mümkün. Sorun yaşayanlar, tozlu ortamlardan uzak durmalı ve dışarı çıkarken şapka ve gözlük takmalı.

Alerjiye maruz kalanlar gözlerini kaşıyıp, ovuşturmamaları gerekir. Ellerimiz, genelde vücudumuzun en kirli bölümü olduğundan enfeksiyona neden olur. Yine, kaşıma alerjinin semptomlarının daha kötüleşmesine yol açar. Böyle durumlarda en etkili yol, göze soğuk kompres yapmaktır. Bu şekilde gözlerimizdeki hem kaşıntıyı, hem de baskıyı azaltarak enfeksiyonun ilerlemesini de engelleriz.

DAMLALAR DOKTOR KONTROLÜNDE ALINMALI

Alerji tedavisinin genellikle damlalarla yapılıyor.Damla kullanacak hastalar, bu damlaları mutlaka doktor kontrolünde almaları gerekmekte.

İleri derecede enfeksiyonlarda kortizon içerikli damlalar kullanılıyor, damlalar kullananlarda yan etkiler de gösterebilir.

Aileler, çocuklarında göz alerjisi olup olmadığı yönünde yaptırdıkları testler kesin sonuç vermeyebiliyor. Testler genelde bize doğru sonuçları vermez. O yüzden de ailelerin test yaptırmak yerine, çocuklarını kendilerinin gözlemlemelerini öneriyoruz. Alerji varsa zaten kendini belli edecektir.