İshal; mevsim koşulları, yanlış besin tüketimleri, mikroorganizmalar, besin intoleransı, ilaç kullanımlarına bağlı yan etkiler veya bağırsak hastalıklarına bağlı olarak en sık görülen hastalıklardan biridir.

İshal, barsak hareketlerinin artması ile dışkı kıvamının bozularak yumuşaması ile birlikte sıvı görünüm alarak, miktarının ve günlük dışkı sayısının artması şeklinde tanımlanabilir. Yalnızca sık dışkılama dışkının kıvamı bozuk değilse ishal sayılmaz. İshalin ana belirtileri sulu dışkı ve kusmadır. Vücuttan atılan aşırı miktarda su ve mineral kaybı ile beraberinde ciddi bir durum olan dehidrasyona neden olabilir.

Dışkının kanlı, mukuslu olması, renginin değişik olması ishale eşlik eden farklı bir hastalığı gösterebilir. Örneğin kanlı ishal (dizanteri) göstergesidir. Genel olarak kirli su ve gıda tüketimi ile ortaya çıkan dizanteri; ateş, kramp şeklinde karın ağrısı, ağrılı, sulu ve kanlı dışkılama şeklinde görülebilir. Kanlı ishal olmuş bir kişi aslında ishal değil ishal olmasına sebep olmuş hastalıktan korkmalı ve tedavi yöntemini araştırmalıdır. Uygun antibiyotik ve sıvı desteği ile oldukça etkili sonuçlar alınmaktadır.

İshaliniz 3 günden fazla sürdüyse, ishal ile beraber ateş, kusma , karın ve makat ağrısı yaşıyorsanız, dışkınızda kan varsa veya kıvamı- rengi – kokusu normalden farklıysa, ayrıca beraberinde halsizlik yorgunluk gibi sıkıntılar yaşıyorsanız mutlaka bir hekimden yardım isteyiniz.

Hekim tarafından ishalin sebebi araştırıldıktan sonra ishal tedavi planına uygulanırken aşağıda belirttiğim kurallara da dikkat etmek ishali daha kolay atlatmanızı sağlayabilir. Ancak en başta bahsettiğim gibi ishaliniz bir başka hastalığın göstergesi ise size özel hazırlanmış bir diyet uygulamanız daha doğru olacaktır.

İshale uygun beslenme önerileri:

Vücudunuzun kaybettiği su ve sodyum, potasyum, klor gibi elektrolitlerin yerine konması için gün içerisinde bol su içiniz. Kaybedilen elektrolitleri yerine koymak için maden suyu içebilirsiniz.

Şeftali, elma gibi meyvelerin taze sıkılmış suları, ayran, maden suyu ve su günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamakta yardımcı olacaktır.

Yağlı yemekler ve şeker ishali arttıracaktır. Bu nedenle az yağlı yemekler tercih edin. Şeker ve şekerli besinlerden uzak durunuz.

Beyaz et, az yağlı peynir, lapa halde yağsız hazırlanmış pilav, yağsız makarna, yoğurtlu çorbalar, yoğurt, ayran, sade grisini, beyaz ekmek, muz, kabuksuz elma, şeftali ve ayva, patates tüketebilirsiniz.

Şekersiz hazırlanmış elma, ayva veya şeftali kompostoları ishali tedavi etmekte kullanılabilir.

Kayısı, erik, kiraz, armut, incir, portakal ,mandalina, kavun,karpuz, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, patates haricindeki tüm sebzeler, süt, kuru baklagiller, posa içeren yiyecekler, bulgur, kepekli ekmek ishalinizi arttırabilir, dikkatli tüketmelisiniz.

Her gün bir adet maden suyu tüketmenin vücuda etkilerine bakacak olursak;

Su ve elektrolit dengesini korur

Asit- baz dengesini korur

Kas ve sinir sistemleri, kemik ve diş sağlığını destekler

Sindirimi kolaylaştırır

Maden suyu tercih ederken bakılması gereken değerler;

Sodyumun düşük olması

Kalsiyum ve magnezyum değerinin yüksek olmasıdır.!!