REFİK ARSLAN ÖZTÜRK

Bilecik’e değer katanlar programına Saygı Öztürk’ün katılmasıyla Bilecik’in eski Valilerinden ve Sayfı Öztürk’ün ağabeyi olan efsane Vali Refik Arslan Öztürk’ü bir kez daha hatırladık.

Bilecik, Niğde, Erzincan ve Manisa’da yıllarca valilik yapan Refik Arslan Öztürk, 71 yaşında bir süredir tedavi gördüğü prostat kanseri nedeniyle geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetmişti.

Öztürk'ün ölümüyle birlikte valilik yaptığı dönemlerdeki şu anki bürokratlara örnek olması gereken davranışları, "gerçek bir devlet adamı" olma anlayışı ve imajı gündeme geldi.

1995, 2004 ve 2006 yıllarında çeşitli vakıflar ve dergiler tarafından yılın valisi olarak seçilen Öztürk, "İtibardan tasarruf olmaz" sözüyle görev yapan ve lüksünden asla ödün vermeyen yeni nesil bürokratların tam tersi çok "sıradan" bir görev süreci geçirmiş.

Devletin verdiği imkanları asla kendi kişisel ihtiyaçları için kullanmazmış. Kimsenin "Vali, kardeşini garajlardan devlete ait makam aracıyla aldırdı” dememesi için ailesi görev yaptığı illere gitmezmiş.

Ankara'ya toplantılara bile kendisine tahsis edilen araçla değil, kendi cebinden bilet alıp otobüsle gidermiş. Özel hayatında uçakla yolculuk yapmadığı için devletin parasıyla da uçağa binmezmiş. Özel konuşmalarını da indirimli olması için mesai sonrasında yaparmış. Devlete çok yazmasın diye...

Bilecik’e atandıktan sonra öncelikle Şeyh Edebali Türbesi ve çevresinde ciddi düzenlemeler gerçekleştiren Öztürk, böylece bölgenin tarihi özelliklerinin yanı sıra turizm açısından da ilgi duyulan, ziyaretçi akınına uğrayan bir yer konumuna gelmesini sağlamıştı.

Bilecik’te uzun süre görev yapmasının yanı sıra tutumlu ve tasarrufu seven özellikleri ile iz bırakan bir Vali olarak bilinen Öztürk döneminde İl Özel İdare bütçesi her mali yılı fazla vererek kapatıyordu.

Bilecik’te görev yaptığı sürede 1.Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan ve o dönemde ciddi bazı sanayi kuruluşlarının bölgeye gelmesini sağlayan Öztürk, Bilecik 2.Organize Sanayi Bölgesi’nin yanı sıra ilçelerimizdeki Organize Sanayi Bölgeleri kuruluşlarını gerçekleştirmeleri ve arsa temini konusunda önemli aşamalar kaydetmişti.

İlimiz genelinde gerçekleştirdiği birçok yatırım ve hizmette imzası bulunan Refik Arslan Öztürk’ü her zaman minnet ve şükranla anan Bilecikliler onun döneminde hizmete açılan Fen Lisesi’ne ismini vererek anısını yaşatmaya devam ettiler.

Mesleğini bu şekilde severek ve saygı duyarak yapan bu insan, kamu fabrikasının birilerine "verilmesini" önlediği için de 2008 yılında görevden alınmıştı.

Kişisel ihtiyaçları için devletin kasasından bir kuruş bile harcamayan, şaşalı bir hayat sürmeyen, devletine sadık valiler vardı eskiden... Şimdi böyle devlet görevlilerini mumla arar olduk. Kimi altın işlemeli makam odalarında, kimi de milyonluk makam araçlarında "İtibardan tasarruf olmaz" sözünü önüne katarak görev icra ediyorlar.