banner795
banner401
banner422

Öğrenmeniz için en iyi programlama dilini bulmak karmaşık olabilir. Her programlama dili karmaşıklık, verimlilik, taşınabilirlik ve esnekliğe göre değişir. Hangisinin sizin için doğru olduğuna karar verebilmeniz için en çok rağbet gören programlama dillerine daha yakından bakalım. Teknoloji uzmanları tarafından kullanılan en iyi programlama dilleri, genel amaçlı, nesne yönelimli ve çok paradigmalı dilleri içerir.

Kariyerinizi ilerletmek için en iyi 9 programlama dili: Seçtiklerimiz

Buradaki 9 programlama dili, zorluk seviyesi ve farklı rollere uygulanabilirliği bakımından farklılık gösterir. Öğrenilecek en iyi programlama dillerini belirlemek için iki ana faktörü göz önünde bulundurduk. 

Modern yazılım profesyonellerinin göreve başvururken bilmesi beklenen programlama dillerini ve teknoloji sektöründe kullanımlarının artması beklentilerini değerlendirdik. Bu dillerin birçoğunu bir programlama derecesi , kodlama eğitim kampları veya programlama problemlerini uygulamak için web siteleri aracılığıyla öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz. 

Diller alfabetik sırayla sunulmuştur.

C#

Zorluk: Orta

2001 yılında Microsoft tarafından üst düzey bir dil olarak geliştirilen C#, web, masaüstü ve mobil uygulamaların geliştirilmesinde kullanılmaktadır. C ailesi içindeki bir programlama dili olan C#, C, C++ ve Java ile benzer bir sözdizimine sahiptir. C# genel amaçlıdır, çok paradigmalıdır ve nesne yönelimlidir. .Net çerçevesinde çalışır. Kökeni, Microsoft ile entegrasyon için bir programlama dili olduğu anlamına gelir. C#'ın hızı ve verimliliği, onu oyun geliştiricileri arasında favori yapıyor.

C++

Zorluk: Başlangıç/orta

C++, düşük ve yüksek seviyeli diller arasında bir aracıdır. 1970'lerin sonlarında C programlama dilinin bir uzantısı olarak başladı. Mevcut lakabını 1980'lerin ortalarında aldı ve çok yönlülükte genişlemeye devam etti. Genel amaçlı ve nesne yönelimli C++, platformlar arasında kullanılır, sistem kaynakları ve bellek üzerinde kontrole izin verir ve cihazlarda, arabalarda ve diğer cihazlarda kullanılan oyunları ve sistemleri geliştirmek için yaygın olarak kullanılır. Web tarayıcıları, makine öğrenimi araçları ve artırılmış ve sanal gerçeklik araçları ve uygulamaları genellikle C++ kullanılarak oluşturulur.

Go

Zorluk: Başlangıç/Orta

Açık kaynaklı bir programlama dili olan Go, 2000'lerin sonlarında Google'da tasarlandı. Sözdizimi C'lere benzer. C'den daha özlü ve okunabilir olan Go genel amaçlıdır ve genellikle bulut tabanlı ve sunucu tarafı uygulamalarda kullanılır. Esnekliği, onu büyük veri, makine öğrenimi ve mevcut altyapının değiştirilmesi için faydalı kılar. Bazen Golang olarak adlandırılan Go, soyutlamaları nedeniyle daha yüksek seviyeli bir dil olarak kabul edilir. C muadillerinden daha kullanıcı dostudur ancak daha yavaş olabilir.

Java

Zorluk: Başlangıç/Orta

Java, web ve masaüstü uygulamaları oluşturmak için kullanılan üst düzey bir dildir. 1990'larda geliştirilen Java, kasıtlı olarak basit ve nesne yönelimli, güvenli ve taşınabilir olacak şekilde tasarlandı. En iyi Java önyükleme kamplarıyla haftalar veya aylar içinde ustalaşabilirsiniz . Java, ancak geniş ve kapsamlı bir uygulama programlama arayüzüne sahiptir. Java, özellikle Android için mobil uygulamalar geliştirmede kullanım bulur. Netflix, Google ve hatta NASA bile Java kullanıyor.

Javascript

Zorluk: Başlangıç/Orta

Ağırlıklı olarak web sitelerinin istemci tarafında kullanılan JavaScript, web geliştirmenin ön ucunda veya arka ucunda kullanılabilir. JavaScript, web sitelerine etkileşimli öğeler eklemek, mobil ve web uygulamaları oluşturmak ve web sunucuları oluşturmak için kullanılır. JavaScript, HTML ve CSS, internetin temel dilleridir. JavaScript üst düzey, esnek ve ağ merkezli uygulamalar için gereklidir. Web tarayıcılarının geliştirilmesiyle birlikte oluşturulan JavaScript, 1990'ların sonunda yaygın bir kullanım alanı buldu.

Python

Zorluk: Orta

PHP, sunucu tarafı betik dili olarak web sayfalarındaki dinamik içeriği yönetmek için kullanılır. PHP 1994'te oluşturuldu, genel amaçlı ve açık kaynak kodlu ve HTML'ye gömülebilen ilk dillerden biriydi. PHP, basit sözdizimi ve komut işlevleri nedeniyle yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir. Hızlı, güvenli ve çok yönlü PHP aynı zamanda platformdan bağımsızdır ve dile istikrar katan çok sayıda eski kod içerir.

PHP

Zorluk: Orta

PHP, sunucu tarafı betik dili olarak web sayfalarındaki dinamik içeriği yönetmek için kullanılır. PHP 1994'te oluşturuldu, genel amaçlı ve açık kaynak kodlu ve HTML'ye gömülebilen ilk dillerden biriydi. PHP, basit sözdizimi ve komut işlevleri nedeniyle yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir. Hızlı, güvenli ve çok yönlü PHP ayrıca platformdan bağımsızdır ve dile istikrar katan çok sayıda eski kod içerir.

Ruby

Zorluk: Başlangıç

1990'ların ortalarında tanıtılan Ruby, kullanıcı dostu olacak ve programlamayı eğlenceli hale getirecek şekilde tasarlandı. Nispeten küçük ve öğrenmesi kolay olan Ruby, nesne yönelimli ve açık kaynak kodludur. Ruby, masaüstü uygulamaları, veri işleme araçları ve statik web siteleri oluşturmak için kullanılır. Programcılar ayrıca otomasyon ve web sitesi dağıtımı için Ruby'yi kullanır. Ruby'nin en popüler özelliklerinden biri, web sitesi verilerini kazıma yeteneğidir.

SQL

Zorluk: Orta

Verileri yönetmek için tasarlanmış SQL, ilişkisel veritabanı yönetim sistemleri için standart dildir. 1970'lerde tanıtılan SQL, beş ana dil öğesi içerir: yan tümceler, ifadeler, yüklemler, sorgular ve ifadeler. SQL, Oracle, MySQL ve Microsoft SQL gibi bölgesel veritabanı yönetim sistemlerindeki verileri alır, kaldırır ve günceller. Ayrıca bir veritabanı tarafından desteklenen web sitelerinin arka ucunda da kullanılır. Buna e-ticaret ve çevrimiçi bilet sistemleri dahildir.

KAYNAK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503