BİLECİK’TE 48 SAAT

Bilecik, turizm destinasyonlarıyla il ve ilçelerindeki tarihi ve turistik değerleriyle ön plana çıkmaya devam ediyor.

Bilecik’li vatandaşlarımız belki daha iyi bilir ama sonradan ilimize gelen kişiler özellikle misafirleri geldiği zaman nereleri gezeceğini, nereleri göreceğini, hangi yöresel lezzetleri tadacağını merak ediyor olabilir.

Onlar için Bilecik’te 48 saatte neler yapılabileceğinin bir örneğini vermek istedim.

Birinci Gün

Ziyaretinize şehir merkezinden başlarsanız, kentin kültürel mirasını keşfetmek için Şeyh Edebali Türbesi'ni, Osmanlı Padişahları Tarih Şeridini, Bilecik Belediye Binası'nı, Saat Kulesi'ni ve Bilecik Müzesi'ni görmek isteyebilirsiniz. Şehir merkezinde kısa bir gezinti ve biraz vitrin alışverişi yaptıktan sonra bir arabaya binip Osmanlı İmparatorluğu'nun memleketi olan Söğüt'ü keşfedebilirsiniz. Orada Ertuğrul Gazi Hazretlerinin önünde nöbet tutan Kayı Alplerinin nöbet değişimlerini izleyebilirsiniz. Öğle yemeğinde geleneksel mercimekli mantı, fırın kebabı, Bilecik Güveci, Ovmaç Çorbası, Parmak ve Balaban Köftesi'nin köftelerinin ardından meşhur ayva tatlısını,Dondurmalı Pazaryeri Helvası, Osmanlı Ayva Lokumlarını deneyebilirsiniz. Daha sonra Türk kır yaşamını ve işçiliğini keşfetmek için ekoköylerden birine gitmeyi tercih edebilirsiniz. Yoldaki hiçbir anıtı kaçırmamak için araba sürerken etrafa bakmayı unutmayın. Turunuzu bitirdikten sonra, başka bir geleneksel restoranı deneyin eğer hamur işinden hoşlanmıyorsanız, bıldırcın kebabını denemek isteyebilirsiniz.

İkinci Gün

Bilecik, özellikle verimli toprakları ve çeşitli fauna ve florası ile öne çıkar. Öyleyse güne Pazaryeri ilçesi, Kınık Köyü'nde bir çömlek atölyesi ile başlayıp ardından, Bozcaarmut, Küçük elmalı doğal tabiat parkları, küçük hasankeyf Günyurdu göletine, oradan Osmaneli Tarihi Evleri, Papazın Konağı, Aya Yorgi Kilisesi, Sakarya Nehri'ne oradan Yenipazar Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı, İnhisar Şelalesi, Kınık Şelalesi ve Bozüyük Metristepe, Erikli Yaylası Atatürk Köşkü, Kömürsu Yaylası gibi şehrin doğal güzelliklerinden birine doğru rota oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu uzun günün ardından hafif bir akşam yemeği yemek ve otele erken dönmek isteyebilirsiniz. Ancak, bölgenin en küçük yerlerinde bile bulunan bir özel ürün olan boza'yı tatmayı unutmayın.