Bilecik Eskişehir Karayolu 17.Km de kurulu bulunan Erşan Et Kombinası,21.Ocak.2001 tarihinde, 22 yıl önce bugün hizmete girmişti.

        O zamandan bugüne zaman su gibi geçti.Çok güzel anılarım oldu.Yeni arkadaşlıklar, dostluklar edindim.İşimi severek yaptım,sorun yaşatmadan bugünlere geldik.

       Bu anlamlı günde ,Kombina Müdürü olarak çalıştığım bu zaman diliminin ilk üç yılı ile son üç yılı üzerinden kısaca anılarımı paylaşmak istiyorum.

      Kombinanın ruhsat işlemleri için   ilgili Bakanlıklar nezdinde gerekli izinleri aldıktan sonra mezbaha bölümünde 21 Ocak tarihinde ilk hayvan kesimini yaptık.Haftada iki gün büyükbaş hayvan kesmeye başlandı.Çevre il ve ilçelere giderek 15 baş ve üzeri hayvan yetiştiren çiftçileri tespit edip ,onlara kombinanın açıldığını, ve hayvanlarını kestirmek istedikleri takdirde ,başvuracakları  telefon numarası ile ve adresimizi bildiren çiftçi mektubu gönderdim.Bu çalışmam çok yararlı oldu,beklentimizin çok üzerinde çiftçiye ulaştık.Çalışan sayımız toplam  18 kişiydi.Firma kendi mezbahasının  dışında ,ülkemizin çeşitli bölgelerindeki mezbaha ve kombinalarda büyükbaş hayvan kesimi yapıyordu.

      Tesis hizmete girdiğinin 2.yılında TSE’den ISO 9001 Kalite Sistem Belgesi aldı.Yerel gazetelerde bu haberin “İlimizin Yüz Akı “ olarak çıkması biz çalışanları sevindirmiş ve gururlandırmıştı.

        Kombinanın 3.yılında ise  Yarı Mamul (Parçalama)bölümü hizmete girdi.Kasaplarımıza karkas parçalamayı öğretmek için İstanbul’dan getirdiğimiz  profesyonel kasaplardan hizmet aldık. Onların, bıçakla dans edercesine etleri parçalamalarını izlemek çok ilgimi çekmişti.Kesim için mezbahamıza gelen hayvan yetiştiricilerini hayvan besleme konusunda bilgilendirdim,Besicilikte,yemi kendilerinin ürettikleri takdirde karlılığın artacağını,aksi takdirde yem bayiine çalışacaklarını belirttim.Örnek olarak da bunun ” her gün lokantada yemek yemeye benzer” dediğimde besiciler  söylediği daha iyi anladılar.

        Tesisi son üç yıl itibariyle değerlendirmelerim ise şöyledir.Çalışan sayımız bölgeler dahil 233 kişi olup bunların 39  adeti beyaz yakalıdır.Kadın istihdam oranı % 47 dir.Şarküteri bölümü iki vardiya olarak çalışmaktadır.Ülkemizin önde gelen zincir marketlerine  ve imalatçılarına et ve ürünleri üretim ve pazarlaması başlanmış olup sürmektedir. Şarküteri ürünlerinde online satışlarımız devam etmekte ayrıca Azerbaycan’a şarküteri ürünleri ihracına başlandı.BRC,ISO 22000,TS9001 ve Helal Uygunluk  kalite belgelerimiz bulunmaktadır.

        Şirket marka olma yolunda hızla ilerlemekte ve katma değer yaratacak bir anlayışla üretimini sürdürmektedir. 

Hamdi İŞCAN

Kombina Müdürü