Bilecik yıllarca Türkiye kamuoyu tarafından az nüfuslu, köyden hallice bir il olarak bilindi. Şehir dışına çıkıp  nerelisin sorusuyla karşılaşan birçok insan “Bilecik il mi” “Bozüyük’e mi bağlı” Urfa Birecik mi” gibi sinir bozan sorularla karşılaşmış ve her ne kadar Şeyh Edebali, Osmanlı’nın kurulduğu yer olarak anlatmaya çalışsa da çabası kursağında kalmıştır. En kötü zaten küçük bak  sonunda “cik” var gibi kötü esprilere maruz kalmıştı.

Malum Bilecik’in tarihini anlatmaya gerek yok. Savaş döneminde Yunan tarafından birçok yeri yakılıp yıkılan, dağlık bir araziye sahip olduğu için yerleşim alanı kısıtlı kalmış bir il. İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük illerin arasında kalması lojistiği açısından büyük avantaj sağlasa da bu illerin arasında sesini çok fazla duyuramadı. Son zamanlarda yapılan turizm destinasyonlarıyla bir atak gerçekleştirse de ülke gündeminde olumlu bir imajla oturabilecek bir duruma gelemedi.

Ta ki… İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Bilecik’e gelmesine kadar. Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı,  Avrupai tarzı ve platin rengi saçıyla  dikkat çeken Melek Mızrak Subaşı’nın dünyaca ünlü dizi oyuncusuna benzetilmesi sosyal medyada, ardından ana akım haber kanallarında Türkiye gündemine oturdu. Dolayısıyla Bilecik’te belki de tarihinde ilk defa bu kadar övgüyle tüm Türkiye halkı tarafından tanınmış oldu. Gelen esprili yorumların yanında Başkan Vekili Subaşı’nın çağdaş, tarz sahibi ve kendinden emin duruşu pek çok kişinin beğenisini de kazandı.

Bir anda ülke gündemine oturan, sosyal medyada neredeyse her sayfada yer bulan Başkan Vekili Subaşı, bunu Bilecik’in tanıtımı için çok büyük bir fırsat olarak değerlendirdi. Kendisinin bu tanınırlığının Bilecik’e kanalize etmeye çabalayan Subaşı, katıldığı her mecrada da kendisinden çok ilimizi anlatmaya, ilimizin reklamını yapmaya çalıştı.

Kadın ve çocuklara yönelik projelere özellikle bir anlam yükleyen Subaşı, Bilecik’in de Türkiye yüzyılına yakışır modern yüzü oldu.

Bu tanıtım Bilecik’i çok büyük ölçüde tanıttı, umarız gelecekte de yapılan projeler, atılan somut adımlarla da bunu taçlandırabiliriz.