“Coğrafya kaderdir” sözü her ne kadar ağızlarda pelesenk olsada

Kimi ülkelerin yakın tarihine baktığımızda, sade vatandaşı olduğunuz ülkede hiç istemeyeceğiniz biçimde tecrübe edebiliyorsunuz gerçekliğini.

Sudan yakın tarihiyle buna örnek olabilecek bir ülke konumunda.

İç savaşlar, katliamlar, diktatörlük , büyük devletlerin oyun sahası olmak, sanki hayat yaşanılacak bir şey olmaktan çıkıp katlanılacak bir eziyete dönüşmüş durumda böylesi coğrafyalarda.

Tabi bu söz konusu yerlerde sade vatandaş olduğunuzda geçerli

Güç devşiren , krizi fırsata çeviren, krizlerden beslenen kimseler için ise güllük gülistanlık iş sahaları. Nasılsa refah sahibi güvenli ülkelere gidecek imkanları var ,olmayanlar düşünsün değil mi?

Üniversitede Sudanlı Kimya mühendisi bir kız arkadaşım olmuştu.

İlk buluşmamızda Sudanlı olduğunu söyleyince Omar Al-Bashir den ve Sudana dair bildiğim şeylerden söz edince şaşırmış “Bunları nereden biliyorsun?”

Diye sormuştu bende “Canım daha bizde neler neler var ” diyerek hava atmıştım kendisine. Polonya’dan döndüğümde ise evlendiğini öğrenmiştim , ortak bir arkadaşımız görüşecek misin diye sormuştu

“Oğlun olursa adını Halis koy diyecek halim yok ya “ demiştim

Kim bilir nerededir şimdi? Sudan’daki son gelişmeler böylesi farklı duygu düşüncelere sevk etti beni.

Peki Sudan’da neler oluyor?

Diktatör Omar Al-Bashir devrildikten sonra iki figür öne çıktı

Bu isimler zaten şu anki mücadelede taraflar ,General Abdul Fattah

Burhan ordunun başı ve ülkenin resmi başkanı diğer isim ise Paramiliter RSF

 (Rapid Support Forces) grubunun başındaki General Muhammad Hamdan “Hemeti”

Tabi bu iki tarafın destekçilerinin mücadelesi başka bir mesele ama ilk

Bunlardan bahsedelim.

Rus askeri şirketi WAGNER pek çok ülkede faaliyet göstermektedir bunların arasında Venezuela, Suriye, Libya gibi ülkeler var.

Sudan’da ise Altın madenleri ve uranyum karşılığında “hizmet” vermekteler . Paramiliter grubun safında yer alıyorlar aynı şekilde bölgede etkin politik hesaplar yapan ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri var. Sedat Peker nedeniyle adını sık sık duyduğumuz

B.A.E  dış siyasette bölge ülkeleri üzerinde çok aktif bir ülke ve onlarda “Hemeti” ile beraberler çünkü kendisinden Yemen’de çok yardım gördükleri için.

General Burhan’ın şimdilik Mısır en büyük destekçisi, Türkiye’nin ülkede mevcudiyeti var fakat net bir taraftarlığı yok Erdoğan iki tarafla da yapıcı bir dille telefon görüşmesi yapmış, vatandaşlarımızın tahliyesi için harekete geçilmiş

Olaylar ne şekilde evrilir neler değişir yaşayıp göreceğiz ancak dış basından ,ajanslardan takip edebildiğim kadarıyla yüzlerce sivil hayatını kaybetmiş

Bir şey maalesef değişmeyecek Filler tepişirken çimenler ezilecek