Köşe yazılarımda konularımı hep çeşitlendirmeye ve özgün tutmaya çabalayan genç bir yazar olarak diyebilirim ki boks ülkemizde fazla kitlesi olan bir spor dalı değil kemik kitlesi olsa bile. Tabi her konuda olduğu gibi ülkemizin bu konuda da yine potansiyeli yüksek . Potansiyel bize biz potansiyele bakıyoruz gerekenleri yapmak yerine. O yüzden az dahi olsa zaman zaman köşeme taşıyorum

Kendimi en çok ait hissettiğim ve yaparken en fazla keyif aldığım pek çok ders edindiğim bu dövüş sanatına karşı duyduğum ufak bir sorumluluk duygusu olarak adlandırabilirsiniz.

En magazinsel olanından başlayacağım boksa uzak okurlarımızı sıkmamak adına. Biliyorsunuz New York’ta Sinagog tünel olayı, Epstein adası vakası ile birlikte “Komplo dünyası ” ile sıradan,günlük hayat arasındaki zar iyice inceldi geçirgenlik kazandı.

Daha önce Rap sanatçısı Kanye West ardından komedyen Katt Williams’ın benzer türde açıklamaları epey ses getirmişti . Bunlar eğlence endüstrisinin karanlık yüzü ,sahiplik yapısı, ilişkiler ağı, kimi ritüeller şeklinde özetleyeceğim aslında kolay özetlenemeyecek konular.

Boksör Ryan Garcia sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı paylaşımlarıyla gündeme geldi. Bohemian Grove, meselesinden uzaylılar a kadar uzanan paylaşımları farklı şekillerde yorumlandı. Her dediğine hak verenlerden tutun mental sağlığını sorgulayanlara oradan Devin Haney ile olacak maçıyla alaka kuranlara dek.

Öyle ki olaya Andrew Tate direkt, komplo denince akla ilk gelen Alex Jones dolaylı dahil oldu. Bana kalırsa tamamen haksız olmasa bile abartı bulduğum söylemleri oldu uzaylı fotoğrafına sahip olması vb gibi

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Diğer konumuz geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen Anthony Joshua ve Francis Ngannou maçı. En çok para boksta döndüğü için MMA(Mixed Martial Arts) sporcuları, Youtuberlar dahi boks maçlarına yöneldiler. Bunlardan biri zor şartlardan gelip kısa sürede en tepeye tırmanan Ngannou. Daha önce Tyson Fury ile maç yapıp yenilse bile potansiyel gösterdiği için bu maçı yapabildi ve sadece bu yenildiği iki maçta tüm MMA kariyerinde elde ettiğinden (ve muhtemelen elde edeceğinden) kat kat fazla para kazandı.

A.J (Anthony Joshua) ise adeta boksun onurunu korudu, öyle kolay olmadığını kanıtladı zira kimi kendini bilmezlerin boksu küçümseyen yorumlarını duyar olduk. Tyson Fury beklendiği gibi domine edememesi ve yere düşmesi (knock down olması) sebep oldu .

Fury’nin durumu rakibini ciddiye almadığı içindi. Joshua beklediğim gibi bu hatayı yapmadı ve benim dahil çoğu kimsenin beklemediği şekilde adeta ezdi geçti. Feci biçimde nakavt etti.

Üniversitede boksa giderken benzer bir olay yaşamıştım

Salonumuzda kasıla kasıla gezen devamlı biz sormadan derecelerini sıralayan 88 kg da MMA yapan bir arkadaşla Antrenörümüz Rıdvan hocanın bizi karşılaştırmasıyla boksta kozlarımızı paylaşmıştık. Öyle

kolay olmadığını zor yoldan öğrenmiş oldu oda ,üstelik aramızdaki ciddi kilo farkına rağmen . Güzel günlerdi..

Aynı kartta izlediğimiz Zhilei Zhang, Joseph Parker hakkında birkaç düşüncemi söyleyip son konumuza geçelim. Zhang kendini boksun tepesinde geç bulmuş daha çok izlemeyi isterdim diyeceğim gerçekten çok kuvvetli aynı zamanda elleri hızlı bir Ağırsiklet.

Tek sıkıntısı enerjisi çabuk tükeniyor, Parker bunu değerlendirdi Deontay Wilder galibiyetiyle tekrar yükselişe geçen kariyerini perçinledi.

Son konumuz ise youtuber Jake Paul ile MikeTyson maçının duyurusu. Boksun efsanesi olan Tyson bu geç yaşında rezil olmayı göze alması kolay para için değer mi dersiniz? Açıkçası bedenin sınırlarını zorlamaktan öte bedenin sınırlarını bilmemek gibi geliyor .

Göreceğiz bakalım