Gazetemize Valilik’ten gelen bir mail ile hem şaşırdım, hem sevindim. Çünkü gelen mail Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Anjiyo ve Kardiyoloji Yoğun Bakım Servisi açıldığı bilgisinin verildiği bir haberdi. Valimiz Dr. Kemal Kızılkaya, yeni hizmete giren serviste incelemelerde bulunmuş.

Bu haber Bilecik için inanın çok önemli. Neden derseniz ilimizde en büyük eksikliklerden bir olan Anjiyo servisinin olmaması yıllar sonra ilimize gelmesi hayal dediğimiz Tıp Fakültesi’nin yanısıra bir de Anjiyo ünitesinin açılması çok ama çok sevindirici. Çünkü Bilecik kalp rahatsızlığı çok olan bir il ve kalp krizi geçiren, kalp rahatsızlığı olan herkes hemen Eskişehir’e veya çevre illere sevkedilirdi. Bunu yaşayanlar iyi bilir.   Hatta Eskişehir hastaneleri de artık Bilecik’ten gelen sevklerden bıkmışlardı. Birçok kez hastane bile bulunamaz sevk edilecek hasta saatlerce bekletilirdi.

Devreye Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir bey veya Milletvekillerimiz Selim Yağcı ile Yaşar Tüzün bey girerdi. İnsan hayatının sağlığında en önemli organ olan kalp hastalarının birçoğunun Eskişehir’e yetişemeden yolda yaşamlarını yitirdiklerine çok tanık olduk. Anjiyo açılması zor denilirdi. Yok şu kadar Kardiyoloji doktoru olması gerek, yok nüfus yok, hasta oranı gibi birçok prosedür öne sürülürdü. Aynı prosedürler Tıp Fakültesi için de öne sürülmüştü ama demek istenince nüfusta, prosedürler de aşılabiliyor ve açılabiliyormuş.

Kurucu Rektörümüz Azmi Özcan’ın en büyük hayali Şeyh Edebali Üniversitesi’ne birgün Tıp Fakültesi’nin kazandırılabilmesiydi ve her zaman bunu dile getirmişti. Üniversitemize emeği büyüktür. Tıp Fakültemiz açıldı ve öğrenci almaya da başladık ardından Anjiyo ünitesi açılması gündeme geldi. O da zor denildi ama o da başarıldı.

2022 Türkiye’sin de hastanemize, bir ile Anjiyo ünitesinin açılmasının sevindirici bulunması ne kadar acı bir şey olsa da gerçekten güzel bir haber.

Bu kapsamda Anjiyo servisinin ilimize kazandırılmasında en önemli faktörün başta Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir’in olduğunu biliyorum.

Allah ondan razı olsun sonra ilimiz adına çalışan siyasiler Selim Yağcı, Valimiz Kemal Kızılkaya’ya teşekkür ederiz. Bir teşekkür de her ne olursa olsun ilimize Tıp Fakültesi’nin açılmasında öncülük eden, adını tarihe  yazdıran Rektörümüz Şükrü Beydemir’e  başka hiçbir şey yapmasın Tıp Fakültesi’ni üniversitemize kazandıran Rektör olarak yıllarca anılacaktır.

Tabi bu arada sağlık çalışanlarımızı başta İl Sağlık Müdürü Ferhat Damkacı beyi ve Başhekim Erhan Arıkan’ı unutamayız. Üniversite ile birlikte o kadar koordineli bir şekilde çalışıyorlar ki emeklerine sağlık. Artık Bilecik’in de bir Anjiyo servisi var. Kalp hastaları müjdeler olsun artık bir Anjiyo için  çevre hastanelere taşınmayacaksınız. Kalp krizi geçiren hastalara burada müdahale edilebilecek. Kim ne derse desin bir vatandaş, bir gazeteci olarak emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum.

Tıp Fakültesi’nden sonra Anjiyo ünitesi için hayaldi gerçek oldu desek yeri var. Gerçi Sağlık Bakan Yardımcımız Halil bey o makamda olduğu sürece sağlıkta her hayalimiz gerçek olur.

Sağlıcakla kalınız…