Klişe bir deyim vardır dönemin Kara kutusuydu denir önemli olayların içerisinde bulunup hayatını kaybeden insanların ardından. Şüphesiz Mehmet Eymür hem yaptığı görev icabı hem dahil olduğu tarihsel olaylar ve yaşamının kesiştiği kişiler sebebiyle Türkiye tarihinin pek çok dönemine şahit olmuş bir isimdi. KOAH hastalığı nedeniyle

13 Ocak 2024 tarihinde hayatını kaybetti. Milli İstihbarat Teşkilatı(MİT) Kontrterör Dairesi başkanlığı yapmıştır.

Zaman göreceli bir kavramdır. Dolayısıyla 81 yıl kimine göre uzun bir ömür ancak tartışmaya kapalı olan kısım asla sıradan bir hayat olmadığıdır yukarıda kısaca değindiğim sebepler nedeniyle.

Milli İstihbarat Teşkilatı ülkemizin en kritik kurumlarından birisidir, İstihbaratı güçsüz bir devlet , güçsüz bir devlettir. Bacon ‘a atfedildiği gibi bilgi güçtür . Önsezi zeka ile orantılı kabiliyettir hem insanlar hem devletler için. Hele ki bizim yaşadığımız coğrafyada ayakta kalmanız için şarttır . Kurumun doğası gereği gizlilik esastır.

Herhalde abartı olmayacaktır Eymür için MİT’in en tanınır ve en çok demeç veren, göz önünde bulunan ismiydi dersek. Rahmetli Mahir Kaynak ve Cevat Öneş de Mehmet Eymür ün ardından sayılabilirler.

Ben özellikle Eymür’ün Atin.org da yer alan yazılarını yıllardır dönem dönem tarar, takip ederim . Sitenin Arayüzü bugün için eski olsa bile değerli bir arşiv. Son TV’de ki yazarlığı aynı şekilde daha uzun ömürlü olsun isterdim . Kitaplarını bir nebze üstünkörü bulmuşumdur belki de öyle olması gerekiyordu zaten.

Tanık olduğu olayları, çalıştığı, çatıştığı insanları buraya sığdırmak mümkün değil . En son Gökçer Tahincioğlu röportajıyla gündem olmuştu. Basınımızın kendisinden yeteri kadar yararlanamadığını düşünmüşümdür hep. Neler sorardım diye düşündüğüm insanlardan birisiydi kendisi, hiçbir zaman o soruları soramayacağım..