İhtiyacı olanlara yardım ettiğimiz, soframızdakileri paylaştığımız, ruhen ve bedenen olgunlaştığımız bu Ramazan ayında dünyamızın da bize ihtiyacı olduğunu unutmamamız gerekiyor!

Araştırmalar bize Ramazan ayında israf edilen gıda miktarının diğer aylara göre %15-20 daha arttığını bildiriyor. Hadi gelin bu Ramazan bedenimize ve çevremize iyi gelirken dünyamıza da iyi gelelim,

İsrafı 5 adımda önleyelim!

1. Adım: Ekmek/pide çöp değildir! Değişim ve dönüşüm sağlamalısın.

Türkiye’de Ramazan ayında pide ve ekmek israfı oldukça artmaktadır. Bu nedenle sofrana aldığın ekmeğin ihtiyacına yönelik olmasına dikkat edebilirsin. Tüketilmeyen ekmeği derin dondurucuda depolayabilir, bayatlayan ekmekleri kruton gibi sofrana yeni tatlar  haline getirerek ekleyebilirsin.

2. Adım: Haftalık menü planı oluşturmalısın.

Menü planı yapılmadan marketten alınan besinler maalesef buzdolabında unutulabiliyor ve tüketim zamanını geçirebiliyor. Buzdolabında yapılmayı bekleyen gıdaların yerini, ne zaman nasıl kullanacağını önceden bildiğin gıdalarla değiştirebilirsin.

3. Adım: Mutlaka alışveriş listesi hazırlamalısın.

Ramazan’da uzun süren açlık beraberinde gidilen marketler maalesef ihtiyaçtan fazla alım ile sonuçlanabiliyor. Market alışverişinde fark edilmeyen ve tüketilmeyecek gıdaların alımını önlemek için mutlaka notlar almalısın ve liste oluşturarak alışverişe gitmelisin.

4. Adım: Çöpe attığın gıdaya dönüp son bir kez bakmalısın.

Kalabalık sofraları hazırlarken veya toparlarken bazen hala tüketebilecek halde olan besinlerin farkına varılamayabiliyor. Bu nedenle çöpe giden yiyeceğe son bir kez dönüp bakmalısın. Kabuğu değerlendirilebilir mi, kalanıyla çorba yapılabilir mi, farklı bir yemeğe dönüştürülebilir mi soruları aklının bir köşesinden geçiyor olmalıdır.

5. Adım: Sofranı “kararında” hazırlamalısın.

Uzun süreli açlıkla beraber akşam yemeklerinde “önce gözler doysun” düşüncesinde olabilir ve bunun farkında olmayabilirsin. Bu düşüncenin ve bedeninin ihtiyaçlarının farkına varmalısın. Menü planı misafirlerine ve “yeter noktasına ” yönelik olursa israfı da olabildiğince azaltabileceğini unutmamalısın.

Unutma israf edilen ve çöpe atılan her yemek dünyamızın nefesini biraz daha kesiyor! İyiliklerin, empatinin ve  yeni öğretilerin ayı Ramazan ayında dünyamızın da bize ihtiyacı olduğunun farkında olarak, keyifli, sağlıklı ve huzurlu bir Ramazan ayı geçirmenizi diliyorum.