banner512
banner401
banner422
banner472

Sayın Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti BaşbakanıSayın Başbakanım;
Bağımsız Denetim” konusunda, “saydamlık, katılımcılık ve adalet” ilkeleriyle hareket etmesini beklediğimiz Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) hazırladığı ve 26 Aralık Çarşamba Günü Resmi Gazete’de yayınlanan “Bağımsız Denetim Yönetmeliği” ile muhasebe meslek camiasının üyesi bizlerde hem hayal kırıklığı yarattı, hem de büyük bir haksızlığa yol açtı.
Türkiye’de “şeffaf, denetlenebilir ve kayıtlı bir ekonomi” idealinde yetki bekleyen ve elini taşın altına koymaya hazır bir meslek mensubu olarak bizler;  “Bağımsız Denetim Yönetmeliği”nin bu haliyle, bir yandan ülkemizin geleceğini olumsuz etkileyecek, bir yandan da yasayla kazanılmış haklarımızı kullanmamızda en büyük engeli ortaya koyacak durumu oluşturduğunu üzülerek gördük.
Şimdi, sizin gibi biz de bürokrasiden şikayetçiyiz. KGK Sayın Yöneticileri, zorlu ve sistemli çalışma, eğitim ve sınavla kazandığımız, yıllardır profesyonellikle sürdürdüğümüz mesleğimize olumsuz yaklaşmış, büyük emek ve kaynak ayırarak aylarca sürdürdüğümüz eğitimlerimizi yok saymış ve ne yazık ki, özellikle de bizi tekrar sınava tabi tutma anlayışıyla hareket etmiştir.
Sayın Başbakanım;
“Bağımsız Denetim Yönetmeliği” geri çekilerek, yeni yönetmelikle getirilecek kalite Güvence Koşulları dahilinde “denetim yetkisi”, zaten yetkin olan ruhsatlı tüm meslek mensuplarımız için geçerli olması isteğimizdir.
Yine; Kaynaklarımızın etkin ve verimli kullanılması temelinde mesleki eğitim, ücretlendirme, denetim ve disiplin gibi çatı örgütümüzün şekillendirdiği yetki ve sorumlulukları yok saymadan “işbirliği zemininin oluşturmasına büyük ihtiyaç vardır.
Ayrıca KGK; harç, hizmet bedeli, mühür ve benzeri konularda başta meslek örgütümüz TÜRMOB olmak üzere bütün paydaşların katılımına ve denetimine açık bir yönetim tarzı sergileyerek hepimizin yararına bir yaklaşımda da bulunabilir.
Türkiye’de bağımsız denetimin dünya gerçeklerine uygun gereği gibi yapılmasına zemin hazırlayacak” ve mağduriyetimize de son verecek “DUYARLILIĞI” göstereceğinize inanıyorum…
Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner369

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner509

banner483

banner390

banner404

banner510