Uyku tulumu, bir kişinin dış mekanda uyuduğu durumlarda (örneğin kamp yaparken, yürüyüş, tepe yürüyüşü veya tırmanma), bir veya daha fazla kişinin yatağa sığamadığı veya biriyle yatmakta rahat hissetmediği durumlarda, yatağı olmayan kişiler için veya pijama partilerinde yaygın olarak iç mekanlarda kullanılır.

 

Uyku Tulumu Tavsiyeleri

Ormanda keyifli bir gece uykusunun tadını çıkarmak için uygun spor outdoor donanımına ihtiyacınız var: Bu donanımın başında da doğru uyku tulumu gelir. Kamp malzemeleri arasında seçim yapanlar için iyi haber şu ki, birbirinden farklı ihtiyaç, lokasyon, sıcaklık ve kamp alışkanlıkları metriklerine birebir uyum sağlayacak pek çok farklı uyku tulumu çeşidiyle karşılaşacaksınız. Böylece istediğiniz kadar rahat veya ferah bir kamp geçirebilir, en iyi uyku tulumunu seçmiş olmanın verdiği konforla derin bir uyku çekebilirsiniz. Uyku tulumu nasıl seçilir, uyku tulumu tavsiyelerimiz nelerdir ve uyku tulumu alırken nelere dikkat etmeli, hepsi bu yazımızda.

Uyku Tulumu Nedir?

Uyku tulumu, bir kişinin dış mekanda uyuduğu durumlarda (örneğin kamp yaparken, yürüyüş, tepe yürüyüşü veya tırmanma), bir veya daha fazla kişinin yatağa sığamadığı veya biriyle yatmakta rahat hissetmediği durumlarda, yatağı olmayan kişiler için veya pijama partilerinde yaygın olarak iç mekanlarda kullanılır. Öncelikli amacı, sentetik veya kuş tüyü yalıtımı ile sıcaklık ve ısı yalıtımı sağlamaktır. Aynı zamanda tipik olarak, rüzgar soğuğuna ve hafif yağışa karşı bir dereceye kadar koruma sağlayan suya dayanıklı veya su itici bir kapağa sahiptir, ancak bu işlevleri daha iyi yerine getirdiği için genellikle uyku tulumuna ek olarak bir çadır kullanılır. Alt yüzey ayrıca bir miktar yastıklama sağlar, ancak genellikle bu amaca ek olarak bir uyku pedi veya kamp karyolası da kullanılabilir. Uyku tulumunun alt yüzeyi orta derecede su itici olabilir, bununla birlikte nemli zemine karşı korumak için genellikle plastik bir muşamba veya yer örtüsü kullanılır.

Uyku Tulumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Açık havada iyi bir gece uykusunun önemi göz ardı edilemez ve uyku tulumunuz bunun için çok önemlidir. Ancak ister ilk uyku tulumunuzu arıyor olun, ister mevcut modelinizi yükseltiyor olun, uyku tulumu nasıl seçilir sorusu gözünüzü korkutabilir. Elbette uyku tulumu seçerken dikkate alınması gereken çok şey var. Kendiniz ve yapmak istediğiniz aktivite için mükemmel uyku tulumunu seçerken aşağıdaki soruları sorarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz:

●       Sıcaklık derecesi: Hangi mevsimde maceraya atılıyorsunuz?

●       Yalıtım türü: Kuş tüyü mü yoksa sentetik mi seçmelisiniz?

●       Bütçe: Mevcut en sıcak, en hafif uyku tulumu muhtemelen en pahalısı olduğunda, amaç, ihtiyacınız olan özelliklere sahip bir uyku tulumunu uygun bir fiyata bulmaktır. Bu yüzden aramaya başlamadan önce bütçenizi belirleyin.

●       Aktivite: Uyku tulumuna ihtiyacınız olan ana aktivite nedir? Örneğin, yaz kampı gezileri ile gecelik dağ gezileri çok farklı gereksinimlere sahip olacaktır.

●       Şekil ve boyutlandırma: Uyku tulumları, her biri farklı performans gösteren farklı şekillerde gelir.

●       Çanta boyutu: Doldurma, şekil ve boyut, uyku tulumunuzun sıkıştırılabilirliğini etkiler ve bu da paket boyutuna etki eder. Uyku tulumunuzu taşımayı planlıyorsanız bu, önemli bir kriter.

●       Ağırlık: Yukarıdaki noktaya benzer şekilde, tüm eşyalarınızı taşıyorsanız (yürüyüş veya trekking gibi aktiviteler sırasında) uyku tulumunuzun fiziksel ağırlığı bir rol oynayacaktır.

●       Diğer hususlar: Uyku matı ataşmanları, iç çekiş boruları ve yan havalandırma fermuarları gibi ek özelliklerin tümü çantanın kolaylığını ve rahatlığını artırabilir ve bu da onu iki yakın değerlendirme arasında kazanan yapar.

Uyku Tulum Çeşitleri Nelerdir?

  1. Sağladığı Sıcaklık İtibariyle Uyku Tulumu Tavsiyeleri

Çok sıcak hissettiren bir uyku tulumunun fermuarını her zaman açabileceğiniz için, kamp yapmayı planladığınız yerde beklediğiniz en düşük gece sıcaklığından daha düşük sıcaklık derecesine sahip bir uyku tulumu seçmelisiniz. Uyku tulumunuzu yılın daha soğuk aylarında kullanacaksanız, daha düşük sıcaklıklara dayanıklı tulumlar arasından seçim yapmalısınız. Sıcaklık derecelerine göre uyku tulumları 4 farklı sezonda incelenir:

●       Birinci Sezon Uyku Tulumu: 1. sezon uyku tulumları, sıcak yaz gecelerinde kamp yapmak için tasarlandığından, festivallere katılanlar için ideal bir seçimdir. Ayrıca çocukların pijama partisi gibi iç mekanlarda kullanım için harikadırlar.

●       İkinci Sezon Uyku Tulumu: 2. sezon uyku tulumları, gecelerin soğuyabileceği lokasyonlarda ilkbahar sonu ve sonbahar başlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu uyku tulumları, çocukların yarıyıl tatilleri gibi ilkbahar ya da yaz aylarında kamp yapmaları için idealdir. Bu tulumlar yazın soğuğu hissedenler için de harikadır.

●       Üçüncü Sezon Uyku Tulumu: 3. sezon uyku tulumları, don olmayan soğuk sonbahar ve kış geceleri için tasarlanmıştır. Kış kampı için havayı göğüsleyenler ve uyurken soğuğu hissedenler için birebirdir.

●       Dördüncü Sezon Uyku Tulumu: 4. sezon uyku tulumları, yerde don veya karın da olabileceği soğuk kış gecelerinde kullanım içindir. Bu kategoride kuş tüyü uyku tulumlarımızı bulacaksınız.

  1. Şekil İtibariyle Uyku Tulumu Tavsiyeleri

Genel olarak, kampçılar uzanmak ve yuvarlanmak için geniş alan sunan uyku tulumları isterler, bu nedenle pek çok uyku tulumunun basit bir dikdörtgen tasarımı vardır. Kendinizi bir uyku tulumunun içine sıkıştırmadan tulumun yeterince geniş olup olmadığını tahmin etmek zor. Bu nedenle, hangi uyku tulumu stillerinin size en rahat geldiğini görmek için farklı uyku tulumları "denemek" için bir spor outdoor mağazasına gitmek iyi bir fikirdir. Uyku tulumları beş temel şekilde gelir:

●       Dikdörtgen: Bu tulumlar hem bacakların hem de kolların esnemesi için bolca alan sağlar; bazıları tamamen açılıp yorgan gibi kullanılabilir.

●       Yarı dikdörtgen: "Değiştirilmiş mumya" veya "namlu" şekli olarak da bilinen bu tanımlama, tümü sıcaklık ve ferahlık arasında bir uzlaşma sunan çeşitli şekilleri kapsar.

●       Mumya: Sıcaklığı artırmak ve ağırlığı azaltmak için, bu tulum stilinin tam oturması vardır; tulum içerisinde yuvarlanma ihtimaliniz elbette biraz düşüktür.

●       Çift uyku tulumu: İki kişilik uyku tulumları, birlikte uyumayı planlayan çiftler için en iyi seçimdir. Diğer bir seçenek ise, birbirine fermuar çekmek için tasarlanmış dikdörtgen tulumlar seçmektir; bu tulumların aynı model ve marka olması gerekir. Bir kişi sağ fermuarı ve diğeri sol fermuarı seçerse, birkaç tulum birlikte sıkıştırılabilir.

●       Çocuk boyu uyku tulumları: Bunlar, yetişkin uyku tulumlarının daha kısa, daha küçük ve daha uygun fiyatlı çeşitleridir.

  1. Yalıtım İtibariyle Uyku Tulumu Tavsiyeleri

Buradaki en büyük seçim, kuş tüyü dolgu veya sentetik dolgu ile yalıtılmış bir uyku tulumu isteyip istemediğinizdir. Her bir yalıtımın kendine has faydaları ve avantajları vardır.

●       Sentetik Yalıtım: Ekonomiktir, nemliyken yalıtım yapmaya devam eder, hızlı kurur, alerjik değildir.

●       Kuş Tüyü Yalıtım: Hafiftir, soğuk ve kuru havalarda iyi performans gösterir, nemli koşullarda korumak için genellikle suya dayanıklı bir işlemeye sahiptir. Kolay paketleme için küçük sıkıştırır, dayanıklıdır, tavanı ve sıcaklığı yıllarca korur.