7’nci Dönem Toplu Sözleşme müzakereleri devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan hükümetin zam teklifini açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Bugün AK Parti’nin 22’nci kuruluş yıl dönümü. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 22 yılımız hayırlı olsun. Kamu görevlilerimizin emeklerinin karşılığını vermek, enflasyona ezdirmemek AK Parti hükümetlerimizin öncelikli amaçlarından birisi olmuştur.

Kamu görevlilerimizin mali sosyal haklarında ciddi iyileştirmeler sağladık. 7’nci dönem toplu sözleşmemizi de tüm tarafların karşılıklı anlayışı ile, ülkemize ve milletimize hayırlı sonuçlar getirecek şekilde başarı ile neticelendireceğiz.

"BELLİ BİR NOKTAYA ULAŞTIRMIŞ DURUMDAYIZ"

Kamu çalışanlarımızın bütçeden aldığı pay artırıldı. 2022 yılında bu oran yüzde 22’ye yükseltildi. Kamu çalışanlarımızın standartları yükseldi. En düşük memur maaşını 22 bin 17 TL’ye en düşük emekli maaşını ise 9 bin 876 TL’ye çıkardık.

Yaklaşık 4 milyon ve 2.5 milyon memur emeklisini ilgilendiren süreci sizlerle birlikte yürütüyoruz. 2024 ve 2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. dönem toplu sözleşmesi 14’üncü gününde belli bir noktaya ulaştırmış durumdayız.

"GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Taraflar olarak değil paydaşlar olarak oturduk. Büyük bir nezaket anlayışı içerisinde gerçekleştirildi. Sağlıklı, güçlü bir diyalog ortamı oluşturuldu. Komisyon çalışmalarımıza katkı sağlayan paydaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum.

Tüm tekliflerin ön müzakerelerinin tamamlanması ile müzakere aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Toplam teklif edilen madde sayısı 936’ydı. Komisyonda maddeler ayrıştırıldı 967 maddede görüşmeleri sürdüreceğiz.

22 Ağustos tarihine kadar devam edecek sürecin bundan sonra aynı nezaket çerçevesi içerisinde sosyal diyalog ortamını geliştirerek sürdüreceğimize inanıyorum. Süreci uzlaşı ile tamamlayarak 7. Dönem toplu sözleşmesini birlikte imzalamak arzusunda olduğumuzu belirtmek isterim.

YÜZDE 25'LİK ENFLASYON FARKI

Ocak ayında Kamu görevlilerimize yüzde 13.5 ilave refah payı vererek artış oranını yüzde 30’a yükselttik. Temmuz ayında 8077 TL seyyanen zam yaparak ne düşük memur maaşını 22 bin 17 TL’ye yükselttik. 2023 toplamında en düşük memur maaşında yüzde 141.8 oranında artış sağladık. Ocak ayında, temmuz ayında yaptığımız artışların enflasyon farkı hesabı dikkate alınmadan ilave refah payı olarak verildiğini vurgulamak isterim.

Böylece Merkez Bankamızın 2023 enflasyon tahmini dikkate alındığında kamu görevlilerimize ocak 2024’te yüzde 25 civarında enflasyon farkı vereceğimizi öngörüyoruz.

HÜKÜMETİN ZAM TEKLİFİ BELLİ OLDU

Kamu işçilerimizle imzalanan çerçeve protokol kapsamında 2024’te ilk 6 ay için yüzde 10, sonraki 6 ay için yüzde 10 artış yapacağımızı imza altına almış bulunmaktayız. 6 Şubatta yüzyılın afetini yaşadık. Depremlerin maliyeti 104 milyar dolar gibi bir tutar olduğunu dikkate alamızı gerekmektedir.

Biraz sonra açıklayacağım zam tekliflerimizin bu çerçeve içerisinde değerlendirmesini ifade etmek istiyorum.2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak toplu sözleşme görüşmeleri çerçevesinde teklifimizi açıklıyorum.

2024 yılı ilk 6 ay için yüzde 14, 2.’nci altı ay için yüzde 9, 2025 yılı ilk atlı ay için yüzde 6 ikinci altı ay için 5 olarak teklifimizi açıklıyorum.

YÜZDE 42'LİK ZAM TEKLİFİ

Kamu personelimize yüzde 42’yi bulan bir artış öngörülmüştür. 2024’ün ikinci altı aylık dönem zammı ile birlikte kümülatif artış yüzde 54’ün üzerinde olacaktır."

Toplu sözleşmeler sadece mali hakları değil sosyal hakları da ilgilendiren bir görüşme sürecidir. Bugünkü teklifimizin sadece mali hakları kapsayan kısmı olduğunun altını çizmek isterim. Sosyal haklar üzerinde uzlaşma sağlayacağımız maddelerin olduğunu vurgulamak isterim."

MEMUR-SEN ÜÇER AYLIK ZAMLAR İSTEDİ

Öte yandan toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için 3'er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti.

Konfederasyon, 2025 içinse 6'şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti.

MİLLİYET

Editör: BETÜL KESİK