Odunpazarı Belediyesi tarafından 5 mahalleye yapılan 5 halı saha vatandaşın hizmetine açıldı.

Odunpazarı Belediyesi, 5 ayrı mahallede bulunan ücretsiz spor kompleksi ve halı sahalar için toplu açılış töreni yaptı. Ihlamurkent Mahallesi Kartopu Caddesi ve Gülper Sokak kesişiminde bulunan Ender Konca Spor Kompleksi’nde yapılan törene Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehirspor’un efsaneleri; Süreyya Özkefe, Hüdai Doğu, İlhan Çolak, Ender Konca, Fethi Heper ile Efsane Tribün Lideri Amigo Orhan olarak tanınan Orhan Erpek, CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Önder, Eskişehirspor Başkanı Erkan Koca, Taraftarlar Birliği Başkanı Murat Diri, Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Sadri Atan, Odunpazarı Kent Konseyi İsmail Kumru, Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Kamer Ali Durur, Ihlamurkent Mahalle Muhtarı Birsen Canbaz, 71 Evler Mahalle Muhtarı Veysel Gaznepoğlu, 75. Yıl Mahalle Muhtarı Asaf Karabulut ile spor camiasından birçok isim katıldı.

“Halkçı belediyecilik budur”
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt açılış konuşmasını yapmak için kürsüye katılımcıların yoğun alkışı ile çıktı. Cumhuriyet'in 100’üncü yılı nedeniyle Odunpazarı Belediyesi'nin yaptığı spor tesislerinin açılışını yaptıklarını belirten Başkan Kurt, açılışı yapılan bu tesislerin tören öncesinde vatandaşların hizmetine açıldığını söyledi. Halkçı belediyeciliğin böyle yapıldığını ifade eden Başkan Kurt, “Yoksul gençlerimizin, kenar mahallelerdeki çocuklarımızın ücretsiz olarak futbol oynayabileceği alanları yapmak halkçı belediyecilerin işidir. Biz bunu yaptık. Efsanelerimizin adını verdik. Çünkü biz aynı zamanda vefalı belediyeyiz. Eskişehirspor’a, Türkiye'nin futboluna yıllarca katkı sunan bu abilerimizin, bizim çocukluğumuzun, gençliğimizin öncülerinin adının sonsuza kadar yaşaması lazım. Bu da, bu sahalara verdiğimiz isimlerle, o koyduğumuz tabelalarla ama daha çok gençlerin, çocukların beynine çaktığımız isimlerle olur. Ben o nedenle bu borcu ödemeye yardımcı olan belediye meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Çünkü karar oy birliğiyle alındı. Bu bizim gerçekten vefalı olduğumuzun göstergesidir. Onlara bu hizmet az bile. Keşke Türkiye'de, Türkiye Cumhuriyeti bu efsanelere sahip çıkacak bir spor politikası izleyebilseydi. Ne yazık ki bu olmadı. Profesyonellik bittikten sonra onların neyle karşı karşıya kaldıklarını sadece kendileri biliyor. Biz halkçı, vefalı belediyeciliği yaparak, halk merkezlerine, Eskişehir'e hizmet etmiş, geçmişte seçilmiş büyüklerimiz Aydın Arat, Sezai Aksoy ve Selam Vardar'ın adını verdik. Bu borçlarımızı ödemeye devam edeceğiz” dedi.

“Spora, sporcuya ve gençliğe hizmete devam edeceğiz”
Odunpazarı Belediyesi tarafından bundan sonra yapılacak ilk halı sahaya da Koca Usta lakaplı Vahap Özbayar’ın adının verileceğini dile getiren Başkan Kurt, “Biz, spora, sporcuya ve gençliğe hizmete devam edeceğiz. Bunu da gerçekten, modern tesislerle yapmaya çalışacağız. Mahalledeki çocuklarımız, mahalledeki takımlarımız da, bu sahalardan yararlanıyor. Biz, bundan çok büyük bir onur, gurur duyuyoruz. Eskişehir'de, geçmiş yıllarda hizmet eden herkese teşekkür ederek efsanelerin önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum” şeklinde konuştu.

“Çok gurur duyduk”
Törende Eskişehirspor’un efsaneleri Süreyya Özkefe, Hüdai Doğu, İlhan Çolak, Ender Konca ve Fethi Heper de birer konuşma yaptı. Halı saha ve spor tesislerine adlarının verilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen efsaneler, büyük gurur duyduklarını kaydetti. Efsaneler, kendilerini unutmadığı ve bu gururu yaşattığı için Başkan Kurt’a teşekkür etti.

Eskişehirspor Başkanı Erkan Koca, CHP Eskişehir İl Başkanı Talaz Yalaz, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Önder, Ihlamurkent Mahalle Muhtarı Birsen Canbaz, 71 Evler Mahalle Muhtarı Veysel Gaznepoğlu ve 75. Yıl Mahalle Muhtarı Asaf Karabulut da yaptıkları konuşmada Başkan Kurt’a teşekkürlerini iletti. Konuşmaların ardından Başkan Kurt, Eskişehirspor’un efsanelerine teşekkür plaketleri takdim etti. Bu sırada ESES Bando sahneye çıkarak, Eskişehirspor marşları çaldı. Başkan Kurt, efsaneler ve protokolde bulunan diğer isimler eşliğinde halı saha ve spor komplekslerinin açılışını gerçekleştirdi.İHA

Editör: BETÜL KESİK