Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Gediz Meslek Yüksekokulu tarafından “Kutadgu Bilig” başlıklı konferans düzenlendi.
Kütahya il merkezindeki Aysel-Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesinde düzenlenen ve Gediz MYO öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Değirmenci'nin konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe lisenin yöneticileri ve öğretmenleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.
Doç. Dr. Hakan Değirmenci, yaptığı konuşmada Türk tarihine, Türk diline ve bu dil ile ortaya konan edebiyata bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmanın önemini vurgulayarak, geleceği inşa etmenin yolu olarak geçmişi iyi anlamak zorunluluğuna dikkat çekti. Konuşmasının devamında öğrencilere ileride imkanları olması durumunda öncelikle Horasan bölgesi ile Kutadgu Bilig'in yazarı Yusuf Has Hacib’in doğduğu yer olan ve Karahanlıların da başkentliğini yapmış tarihi Balasagun şehrini ziyaret etmelerini öneren Doç. Dr. Değirmenci, Balasagun’da yer alan Burana Kulesini, balbalları, keçe çadırlarını ve bölgede bulunan diğer tarihi ve kültürel zenginlikleri kendi gezilerinden edindiği hatıraları görsellere anlattı.
Değirmenci’ye konuşmasının sonunda lisenin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinden Hakan Bengül tarafından hediye takdim edildi. İHA

Editör: HASAN GÜNER