Eskişehir’de 2’ncisi düzenlenen THK Havacılık Festivali’nin son gününde Solo Türk izleyenleri kendine hayran bıraktı.

İnönü ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen THK Havacılık Festivali’nin 2’nci gününde de seyircilerle buluşan yerli uçak Hürkuş’un pilotu Murat Özpala yine mest etti. Oldukça zor ve keskin manevralarla izleyenlerin dikkatini üzerine çeken Özpala, kokpitten yaptığı konuşmada gelenlere teşekkür etti. Özpala’nın ardından merakla beklenen ve festivalin son gösterisi olan Solo Türk alandaki vatandaşlarla adeta kucaklaştı. Türk Hava Kuvvetleri 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'na bağlı olan F-16C Blok-30TM jet savaş uçağının Kokpitinde 1. Gösteri Pilotu Binbaşı Emre Mert yer aldı. Oldukça sert ve keskin manevralarla izleyenleri adeta büyüleyen Solo Türk, vatandaşlardan tam not aldı. Alanda bulunanlar gökyüzünden bir an bile gözünü ayırmazken, izleyenler o anları kaydetmek için sık sık fotoğraf ve video çekti.

“Her yıl olmasını isteriz”
Solo Türk’ü ailesiyle birlikte izleyen Ali Kacir, “Festival çok güzeldi, boynum ağrıdı sürekli yukarı bakmaktan. Bol bol fotoğraf çektik. Her yıl olmasını isteriz, inşallah evlatlarımda pilot olur” dedi.

“Uçamasak da onları izlemek yetiyor”
Pilot olma hayalinin olduğunu belirten Ahmet Özdaş ise şöyle konuştu;
“2004’ün 2. döneminde İnönü Türk Hava Kurumu’nun Planör Uçuş Okulu’nda eğitime gelmiştim. Devamının getiremedik ama havacılıktan da kopmadık. Böyle festivaller havacılık gösterileri, Anadolu Tatbikatı gibi etkinliklere gelmeye çalışıyoruz. Ben ilk gün yoktum, bugün geldim. Bugün yoğun bir program vardı. Özellikle Çelik Kanatlar ekibini ilk kez izledim. Hürkuş gösterisini de ilk kez izledim. Solo Türk gösterisini defalarca izledim ama her seferinde ilk kezmiş gibi hissediyorum. Hayalimdi ama nasip olmadı. Pilotlarımız bizleri gururlandırıyorlar. Harika bir duygu, uçamasak da onları izlemek yetiyor.” İHA

Editör: BETÜL KESİK