Başlangıçta Hasan Cinit, Melek Mızrak Subaşı ve Mustafa Sadık Kaya olmak üzere üç aday ile başlayan oylamalar, Hasan Cinit'in adaylıktan çekilmesi ile iki aday arasında devam etti. Birinci ve ikinci tur oylamalarda üye tam sayısının üçte ikisi sağlanamadı. Son tur oylamada Mustafa Sadık Kaya 14 oy, Melek Mızrak Subaşı ise 11 oy aldı ve Mustafa Sadık Kaya belediye başkanı koltuğuna oturdu.
Ortaya çıkan bu sonuç, günlerdir kamu oyunu meşgul eden; bu sonucun yaşanacağını ve bu tür oylamaların olacağını önceden yazan gazetemiz yetkilisi Cafer Elmas'ın da yazılarında bahsettiği gibi, "demokrasi değil, Bizans oyunları ve entrika kazandı" yorumlarını da beraberinde getirdi.


CUMHUR İTTİFAKİ OYLARI İYİ PARTİ'YE KAYDI

Mecliste üç üyesi bulunan İyi Parti'nin üye sayısı Mustafa Sadık Kaya'nın istifasının ardından ikiye düştü. Toplamda 14 oy alarak yeni başkan seçilen Kaya'nın farklı partilerin oylarını da aldığı görüldü. Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve MHP'nin, yıllarca kendilerini her türlü platformda sert bir dille eleştiren İyi Parti'ye oy vermesi ise şaşırtıcı bulunurken; AK Parti ve MHP meclis üyelerinin dik duramadıkları gözlendi. Korkmaz KESİK

Editör: HASAN GÜNER