Bilecik Belediyesi’nde gerçekleşen rüşvet olayının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Semih Şahin, geçtiğimiz Salı günü istifa etti. Semih Şahin’in istifa etmesinin ardından Bilecik Belediye Başkan Vekilliği görevini yürüten Melek Mızrak Subaşı’nın görevi düştü. Ardından 1’inci Başkanvekili olan İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Sadık Kaya, Başkanlık koltuğuna oturdu.

Semih Şahin’in, Bilecik Belediye Başkanlığı görevinden istifa edeceği bir süredir kamuoyunda konuşuluyordu fakat seçimlere 3 ay gibi kısa bir süre kala istifa etmesi, ‘Bizans Oyunları’nı akıllara getirdi.

Semih Şahin’in seçimlere 3 ay kala istifa etmesinin arka planında AK Parti’nin ve İYİ Partili Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses’in olduğu iddia ediliyor. İstifa senaryosunun 2-3 ay öncesinden hazırlandığı, Semih Şahin, Eskişehir’de  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir ile görüştü mü?

2’nci senaryoyu da günler öncesinden sosyal medya hesabım üzerinden paylaşmıştım. Sadık Kaya, İYİ Parti’den istifa ederek Cumartesi günü Belediye Meclisi’nde gerçekleşecek olan Başkanlık seçiminde aday olacak, İYİ Parti, AK Parti ve MHP destekleyecek senaryosunu yazmıştım. Nitekim Sadık Kaya, İYİ Parti’den istifa ederek yarın gerçekleşecek olan Belediye Başkanlığı seçiminde bağımsız aday olacağını açıkladı. Planlara göre; AK Parti, MHP, İYİ Partili Belediye Meclis üyeleri Sadık Kaya’ya oy verecek. Bu şekilde yeterli oyu alamayan Melek Mızrak Subaşı’nın da Başkanlığı düşmüş olacak. 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlere kadar Sadık Kaya, bağımsız olarak Belediye Başkanlığı görevini yürütecek.

Subaşı’nın Bilecik Belediye Başkan Vekilliği görevinin ardından Sadık Kaya, Başkanlık koltuğuna oturur oturmaz ilk işi Belediye’de bulunan güvenlik kameralarını kapatmak oldu. Sadık Kaya’nın bu hareketinin amacı ertesi gün belli oldu. Rüşvet operasyonunun ardından İçişleri Bakanlığı kararı ile görevden uzaklaştırılan Semih Şahin, 11 Ocak Perşembe günü saat 14:00’de Belediye Başkan Vekili olan Sadık Kaya’yı Belediye’de ziyaret etti. Hatta Şahin’in, Belediye çalışanlarını tek tek gezdiği öğrenildi.

Şimdi gelelim olayın farklı boyutuna, entrikalara. Sadık Kaya’nın bağımsız olarak Belediye Başkanı seçileceği iddiası var ancak Sadık Kaya seçilince Belediye’yi Başkan Yardımcılığı görevini yürüten İYİ Partili Ahmet Gürses yönetecek.

Beyefendinin, 2 günlük koltuk verilince Yazı İşleri Birimine giderek, ‘benim haberim olmadan yazı gitmeyecek” ve Muhasebe Birimine de giderek, ‘benim haberim olmadan ödeme yapılmayacak’ diye talimatlar verdiği iddia ediliyor. 

Hatta makam şoförünü arayarak, “13:30’da başkanı alacaksın” diye talimat verdiği gelen iddialar arasında. Sizin anlayacağınız 31 Mart seçimlerine kadar olan 3 aylık süreçte Belediye’yi Sadık Kaya değil, Ahmet Gürses yönetecek.

Şimdi gelelim Bizans oyununa; AK Parti yetkililerinin, Semih Şahin ve Ahmet Gürses’in aylar öncesinden düşündüğü plan ve proje. Bu da kendilerine rakip gördükleri, bir süre Belediye Başkan Vekilliği yürüten Melek Mızrak Subaşı’yı sıkıntıya düşürecek fakat Subaşı’nın da son zamanlarda popülerliği ve yaptığı başarılı işlerle göze fazla battığı aşikar bir durum. Bunun yanında Melek Mızrak Subaşı ve CHP arasında da bazı sıkıntıların olduğu gelen iddialar arasında.

AK Parti ile MHP ittifakı Bilecik’te kesinleşmiş ve CHP ile İYİ Parti ittifakı bozulmuşken, bu tarz Bizans oyunlarının kime yarayacağı düşündürücü. Melek Mızrak Subaşı, bu durumu kendi mağduriyeti olarak kamuoyuna lanse edecek bu kesin.

Türk halkı ve Bilecik halkının mağdurun her zaman yanında olduğu bir gerçektir. AK Parti, MHP ittifakı ile rahat rahat alabileceği seçimi bu ayak oyunlarıyla sıkıntıya sokmuş olacak.

Selim Yağcı, 15 sene sonra altın tepsiyle Bilecik Belediyesi’ni CHP'ye teslim etmişti ama sağolsun background’u yüksek insanlar karıştıkları rüşvet operasyonuyla Cumhuriyet Halk Partisi’ni, Bilecik’i Türkiye’ye rezil etmişlerdi ve şu anki durum ile pırlanta tepsiyle AK Parti'ye geri vermeye hazırlanan bir Belediye var ortada.

Şimdi gelelim işin diğer bir tarafına. Başkan Yardımcılığına atanan İYİ Partili Ahmet Gürses, Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP’ye 4,5 yıllık süreçte hep ahkam kesti, ağır eleştirilerde bulundu. CHP’den çok muhalefet yaptı. Astı, kesti, gürledi. Hatta zaman zaman AK Partili Meclis üyeleriyle birbirlerine girdiler.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Çetin Kaya için “Elin Sinoplu’su” ifadesini kullanmıştı.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Muhammed Karadayı ve MHP Belediye Meclis Üyesi Hamdi Salt’ı açık açık “yalancı” konumuna düşürdü, söylediğini inkar etti.

Onların dediklerinin haberlerde çıkmasını inkar edemedi, “öyle bir şey yok” diyerek onları yalancı pozisyonuna düşürdü.

Sadık Kaya, yönettiği Belediye Meclisi oturumlarında, AK Partili Meclis üyelerinin mikrofonlarını kapatarak söz hakkı bile vermedi.

Şimdi ben buradan soruyorum, AK Partili ve MHP’li Meclis üyeleri, bu Bizans oyunu içerisinde yer alacaklar mı?

Melek Mızrak Subaşı, benim babamın kızı değil, Subaşı ya da başkası başkan olmuş benim umurumda değil ama herkes benim kiminle derdimin olduğunu biliyor. Bizans oyununu hazırlayan ve oynayan Semih Şahin ve Ahmet Gürses'tir.

Sayın Meclis üyeleri; siz Sadık Kaya’yı değil, Ahmet Gürses’i 3 ay boyunca orada Başkan yaptıracaksınız.

Bu duruma göz yumup oy verecekmisiniz, bu durumu içinize sindirebilecekmisiniz sizi ayakta alkışlarım. Size karşı yazacağım yazılara hazır olun, bana şimdiden kırılmayın.

Siyaset; omurga, duruş, ideoloji işidir ama son yıllarda siyaset resmen ranta ve menfaate döndü. “Benim kızımı, oğlumu işe alırsan, beni şuraya müdür yaparsan, başkan yardımcısı yaparsan, yok bilmem ne şirketine başkan bu iş olur” tarzı herkes bir menfaat peşinde ama bana kimse kızmasın durumun böyle olacağını ben aylar öncesinden paylaşmıştım ve bazı CHP’lilere bu durumu ilettim. 

CHP Milletvekili Yaşar Tüzün’e, eski İl Başkanı Metin Yaşar’a, mevcut İl Başkanı Ali Özdemir’e, Melek Mızrak Subaşı’na ilettim. Bu kişilerin çok güvenilir olmadığını, yarın koltuk için kendilerini arkadan hançerleyebileceklerini söyledim. Kusura bakmayın yine haklı çıktım.

Bu sürede görüştüğüm Meclis üyeleri oldu, vicdanen bu Bizans oyununun içerisinde olmak istemiyorlar. Burada AK Parti ile MHP ittifakı var. Partilerin alacağı kararlar var, ne olacağı şu anda belli değil.

Sevdiğim, iyi görüştüğüm, abi dediğim Milletvekilimiz Halil Eldemir’in de bu Bizans oyunu için nasıl bir tavır takınacağını merak ediyorum.

Bu Bizans oyununa CHP Milletvekili Yaşar Tüzün’ün, CHP İl Başkanı Ali Özdemir’in nasıl bir çözüm bulacağını ben de merak ediyorum. Bu entrikalar CHP'yi birbirine kenetler. Kırgınlıklar, küskünlükler sona erer ve tüm parti tek yumruk halinde Melek Mızrak Subaşı'nı destekler.

Diğer yandan hesaplar, kitaplar yapılmış, Başkan Yardımcılığı vaat edilen, CHP Belediye Meclisi Üyeliğinden istifa eden arkadaşımız da Cabir Sağlam, Belediye’ye ilk çiçek gönderen kişi olmuş. Hatta Regaip Kandili dolayısıyla Belediye tarafından düzenlenen şehir merkezi ve camilerde dağıtılan helva ikramında Sadık Kaya’nın yanında yeraldı. Eğer bu senaryo gerçekleşirse alt komşum Cabir kardeşimizin Başkan Yardımcılığı hayırlı olsun.

Zaten birilerinde de siyasi ideoloji ve duruş olsaydı çoktan o koltuğu bırakır giderdi. Millet İttifakı’nın bozulduğu aylar öncesinden belliydi ama maaş, koltuk ve bu entrikalardan dolayı arkadaş sus pus olarak sessiz sedasız koltuğunda kaldı.

Yarın gerçekleşecek olan Belediye Meclisi’ndeki seçimlerde, Cumhur İttifakı’ndan, İYİ Parti’ye oy çıkacaksa sayı üstünlüğü elde ediliyor.

CHP Belediye Meclisi üyeleri arasında bu entrikanın içinde olabilecek bir kişinin olduğu da gelen iddialar arasında yerini aldı.

Özellikle Semih Şahin’e yakınlığı ile bilinen CHP Belediye Meclis Üyesi Semih Tuzak’ın nasıl bir tavır takınacağı, ayrıca partinin burada ne yapacağı da merak ediliyor.

Ben Melek Mızrak Subaşı’nın yerinde olsam yarın seçimde aday olmam, kenara çekilirim. Bu entrikalar sonucunda kahraman olur ve uzak ara seçimi kazanır. Bu entrika AK Parti’nin işine gelmez çünkü AK Parti’nin bu tarz ayak oyunlarına ihtiyacı yok.

Son aldığım duyumlara göre de Mustafa Yaman’ın AK Parti adayı olduğu kesinleşti gibi görünüyor. Yaman’ın, abilik vasfı, seviyeli siyaseti var. Melek Mızrak Subaşı ile araları da iyidir. Seviyeli bir şekilde yarışırlar ve projeler konuşulur.

Rüşvetten yargılanan Semih Şahin, Bilecik Belediyesine yaptığı ziyaretten sonra bir kez daha ziyaret ederek Ahmet Gürses ile görüştü. Belediyeyi Ahmet Gürses ve rüşvetten yargılanan eski Belediye Başkanı Semih Şahin yönetecek gibi duruyor. Peki bu Bizans oyunlarına AK Parti ve MHP grupları göz mü yumacak?

Yarın hep beraber göreceğiz. Ben Bilecik’te olmayacağım, tedavimden dolayı şehir dışındayım ama Bilecik siyasetini, Bilecik’teki herşeyi yakinen takip ediyorum bunu paylaşımlarımdan da görüyorsunuzdur. Cesaretle herşeyi önceden yazıyorum ve doğru çıkıyor. Tedavim biter bitmez aranıza döneceğim. Kazanan entrika değil  demokrasi olsun.

Bilecik için kim çalışacak, kim güzel projelerle yatırımlar yaparak hizmet edecekse o kazansın.

Kalınız sağlıcakla… CAFER ELMAS

Editör: BETÜL KESİK