Bilecik Valiliği himayelerinde, Bursa Olgunlaşma Enstitüsü ve Bilecik Belediye Başkanlığı ortaklığında; Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda; Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bilecik Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün destekleri ile Dirilişin Kuruluşun ve Kurtuluşun Beşiği, Şeyh Edebali diyarı Ertuğrul sancağı Osmanlı Ocağı Bilecik’te 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısı ile Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde “Kuruluştan Kurtuluşa Anadolu Medeniyetleri Defilesi” düzenlendi.

Whatsapp Image 2024 03 09 At 16.00.11

Anadolu’yu Anadolu yapan, medeniyetleri medeniyete ulaştıran Anadolu kadınlarını, Bacıyan-ı Rum, Hayme Anaları, Bala Hatunları, Halime Hatunları, Nilüfer Hatunları ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna beşiklik eden Şerife Onbaşıları, Kara Fatmaları, Halide Onbaşıları, İlk Türk Kadın Pilotumuz Sabiha Gökçenleri konu alan “Kuruluştan Kurtuluşa Anadolu Medeniyetleri Defilesi”ni izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Ayakta alkışlanan bu özel defilede Kadının hayatımızdaki önemi defilede sergilenen birbirinden özel el emeği göz nuru aslına uygun bir şekilde hazırlanan ve dönemin tarzını yansıtan elbiseler, üniformalar, kıyafetler; ses ve ışık gösterileri ile izleyenleri adeta büyüledi.

Whatsapp Image 2024 03 09 At 16.00.12 (3)

Bilecik Valisi Şefik AYGÖL açılış konuşmalarında şu ifadelere yer verdi. “Rahmetli Neşet Ertaş’ın ifade ettiği gibi O’nlar İnsan biz ise İnsan Oğluyuz. O’nlar anne, bacı, kızlarımız, O’nlar her şeyimiz.

Programın sonunda Cumhuriyetimizin 100. Yılı vurgusu yapılarak açılan Türk Bayrağı ayakta alkışlandı. Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan BİRCAN, Bursa Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Nilüfer KARAKOÇ’a hediye takdim ettiler. Ardından Bursa Olgunlaşma Enstitüsü’nün hazırlamış olduğu “100. Yıl Sergisi” açılışı gerçekleştirildi. Bilecik Valisi Şefik AYGÖL’e, Bursa Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Nilüfer KARAKOÇ tarafından Çınar Yaprağına bezenmiş saat kulesi çalışması takdim edildi.

Whatsapp Image 2024 03 09 At 16.00.12 (1)

Kaynak: Emine TÜRKSOY