Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı işbirliğinde su verimliliği seferberliği etkinliklerinde kullanılmak üzere hazırlanan "Eğitim Tır'ı"  illere gönderiliyor. Bu kapsamında Bilecik’e gelen  eğitim Tır’ında öğrencilere yönelik bilgilendirici video gösterimi ve görsel çalışmalar yapılırken, su döngüsünün tasvir edildiği havza maketi gösterildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda  yapılan etkinliğe katılan Vali Şefik Aygöl, minik öğrencilerle sohbet ederek su tasarrufunun gelecek için hayati bir önem taşıdığını ve bu konuda duyarlı olmaları gerektiğini belirtti.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden proje ile ilgili yapılan açıklamada, “

31 Ocak 2023 itibariyle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan'ın öncülüğünde, Tarım ve Orman Bakanlığınca "Su Verimliliği Seferberliği" projesi başlatılmıştır.

Bu kapsamda;Yağmur suyu hasadına ve gri su kullanımına imkan veren uygulamalar kullanılacak, Gerekli yapıların tesis edilmesi, yeni inşa edilen binalarımızdan başlayarak yaygınlaştırılacakSadece sektörel kullanımlar değil, bireysel olarak her bir vatandaşın suyu dikkatli kullanması sağlanacak,  Sahip olduğumuz kaynakları doğru yöneterek, doğayla dost yeni teknolojiler geliştirilecekÜlke genelinde etkinlikler ve faaliyetler düzenleyerek bilimsel, modern, iklim dostu teknoloji uygulamalarını içeren yeni strateji ve eylemler hayata geçirilecektir.

Ülkemizde su stresi baskısı olmadan, ihtiyaçlarımızdan feragat etmeden, yaşam standartlarımızı düşürmeden, müreffeh şekilde yaşamımıza devam edebilmek için “suda sıfır kayıp” bilinci ile bütün kurum/kuruluşlarımızda, çiftçilerimizi, sanayicilerimizi, çocuklarımızı kısacası her bir vatandaşımızı suyumuzu verimli kullanmaya yönlendirmek adına çalışmalar başlamıştır.

22 Mart 2023 tarihi itibariyle ‘’Su Verimliliği Seferberliği" kapsamında, okullarda su verimliliği eğitimleri düzenleniyor.  Bakanlık uzmanları tarafından ziyaret edilen okullarda, öğrenci ve öğretmenlere yönelik, su verimliliği kültürünün oluşması ve su verimliliği bilincinin yaşam tarzına dönüşmesi için eğitimler verilmektedir. Bu okullarda uzmanlar tarafından 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik olarak teorik ve uygulamalı eğitimler ve etkinlikler düzenlenmektedir. Eğitim çalışmalarında su kaynaklarının önemi, bilinçli su kullanımı ve su tasarrufu konularında bilgilendirici sunumlar ile su verimliliğine yönelik eğitici video gösterimleri izletilmektedir. Ayrıca, suyun verimli kullanılmasını sağlamada yardımcı ekipman olarak okullardaki musluklara perlatör takılıp, suu kaynaklarının verimli ve sürdürülebilir bir şekilde yönetimini sağlamak hususunda farkındalık oluşturmak maksadıyla öğrencilere bilgilendirici broşür, su kaynakları haritası gibi eğitici dokümanlar ve materyaller hediye edilmiştir. Yine Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı işbirliğinde su verimliliği seferberliği etkinliklerinde kullanılmak üzere hazırlanan 'Eğitim Tırı' da illere gönderiliyor. Eğitim verilen okullarda, öğrencilere yönelik bilgilendirici video gösterimi ve su döngüsünün tasvir edildiği havza maketi ile uzmanlar tarafından su kaynaklarının verimli kullanılmasına yönelik görsel çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Tarım İl Müdürlüğü olarak; Merkezde 9, ilçelerde 13 okulda toplamda 1550 3. ve 4. Sınıf Öğrencilerine su verimliliği seferberliliği projesi ile ilgili ve suda sıfır kayıp farkındalığı oluşturmak adına eğitimler verilmiştir. Eğitimlerimiz devam etmektedir.” İfadelerine yer verildi.

Kaynak: GAMZE ELMAS