31 Mart yerel seçimleri için AK Parti’den yeniden aday olan Münür Şahin, gazetemizin konuğu oldu. Gazetemiz yetkilisi Cafer Elmas ve muhabiri Betül Kesik’in seçim gündemine özel sorularını yanıtlayan Başkan Şahin, geçtiğimiz 10 yıllık Osmaneli Belediye Başkanlığı döneminde yapılan önemli çalışmaları ve gelecek dönem için hazırladıkları projelerini paylaştı.

2 dönem boyunca Başkanlık ettiği Belediye tarafından Osmaneli’nin kaderine yön veren tarım, sanayi, eğitim, turizm, spor gibi birçok alanda yapılan projelerle adından övgüyle söz ettiren Başkan Şahin, ustalık dönemi olarak adlandırdığı bu dönem için destek isteyerek “Türkiye’nin 100’üncü yılında 15 yıl Osmaneli halkıyla ve bizlerle tarihe altın harflerle yazılacak.” dedi.

“EMANET OLARAK ALDIĞIMIZ OSMANELİ BELEDİYESİNİ ÇOK İYİ BİR KONUMA GETİRDİK”

Yatırımların da kesilmeden devam ettiği bir seçim sürecini götüren Başkan Şahin, saha çalışmalarının da tam planlandığı gibi gittiğini belirtti. Başkan Şahin, “Osmaneli halkı bizi 10 yıldır bu görevi verdi. Biz de emanet olarak aldığımız Osmaneli Belediyesini çok iyi bir konuma getirdik. Önümüzdeki 5 yıl için de bir tereddüt görmüyoruz. Osmaneli halkıyla beraber 5 yıl daha Osmaneli’de ustalık dönemimizle birlikte göreve devam edeceğiz.” dedi.

Başkan Şahin, seçim gündemine özel sorularımıza şu sözlerle yanıtladı:

OSMANELİ’NİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN EN ÖNEMLİ 3 PROJENİZ NEDİR?

Osmaneli’de yaşam kalitesini arttırmaya yönelik ve büyümeyi sağlamak için sanayiye yönelik yaptıklarımız var. Osmaneli, Bilecik’in Antalyası. Tarımla ilgili projeler var. Bunlar bir paket projesi olarak görmek lazım. Yaşam kalitesini arttırmada; sağlık, spor, çocuklarımıza, kadınlarımıza yaşlılarımıza yönelik projelerimiz var. Sanayi ile ilgili ise sınırlı olan sanayi parsellerinin tamamını sanayicilere teslim etmek ve yeni yerler açmak suretiyle sanayide büyümeyi sağlamaktı.

SANAYİ İLE İLGİLİ DAHA ÖNCE DAVALAR OLDU. ŞU ANDA DURUM NEDİR?

O konuda lüzumsuz bir şekilde herkes organize sanayi bölgesine odaklanmıştı. Orada davalar devam ediyordu. Ama organize sanayinin toplam metrekare sayısı 630.000 metrekareydi. Davalar bir taraftan devam etsin o bizim dışımızda demiştik. Daha sonra belediye olarak 3 milyon metrekare sanayi arsası ürettik. 

OSMANELİ'NİN ÖNÜNÜ AÇAÇAK BÜYÜK FİRMALAR VAR MI?

Seçim sürecinde Organize Sanayi Bölgemizi de ziyaret ettik. Sanayicimizle de bir araya geldik. Şu anda Osmaneli’de büyük bir yatırım var. Bu da Has Çelik, Türkiye’nin önde gelen firmalarından bir tanesidir. Ürettiği sacların çoğunu da ihraç edecek. PAKSAN Makina, CUBA Motor çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

TAVUK FİRMALARI İLE İLGİLİ OSMANELİ’DE BİR SIKINTI OLMUŞTU. BURADAKİ SIKINTI NEDİR?

Osmaneli’de köylerimiz belli bir dönemde terk edilmiş durumdaydı. Arazi fiyatları çok düşük fiyattaydı. Sonra Sakarya ve çevre illerde kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde kısıtlamalar getirilince Osmaneli’de de bu konuda yerler açık olunca köylerimize bir rağbet oldu.

BÜYÜMENİN VE GELİŞMENİN GETİRDİĞİ İHTİYAÇLAR ARTIYOR. BİLECİK MERKEZDEN SONRA EN ÇOK OSMANELİ ’DE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ VAR. BU KADAR ÇOK İNSAN NEREDE KONAKLAYACAK? KONUT SORUNUNU NASIL ÇÖZECEKSİNİZ?

Osmaneli’nde şu ana kadar 2 TOKİ projesi gerçekleştirildi. Toplamda 300 konutluk bir proje gerçekleştirdik. Deprem nedeniyle proje ihalelerine giren olmadı. 29’un yeniden ihaleye çıkıyorlar. 300 konut da öyle yapacağız. Arkasından da bizim yerlerimiz vardı TOKİ’ye verilmişti. Hemen bu projeye gireceğiz. 400 konut da oradan gelecek. 

GEÇTİĞİMİZ 2 DÖNEMDE 1 MİLYAR 550 MİLYONLUK BİR YATIRIM YAPILDIĞI GÖRÜLÜYOR. BİLDİĞİMİZ KADARIYLA DA BÜTÇENİZ 190 MİLYON LİRA. BU KADAR KAYNAĞI NASIL YARATTINIZ? MÜNÜR ŞAHİN’İN BURADAKİ SIRRI NEDİR?

Biz çok büyük bir çaba sarf ediyoruz. Ama biz de iyi bir yöneticiyiz. Önce belediyede iyi bir ekip kurduk. Osmaneli Belediyesi olarak kavgasız, gürültüsüz her kurumla işbirliği yapan, iktidarın olanaklarını da olabildiğince kullanmaya çalışan bir konsepti yönetmeye çalışıyoruz.

AK PARTİ BELEDİYESİ OLARAK DEVAM EDİYORSUNUZ. GEÇTİĞİMİZ SEÇİMDEN SONRA BİR DÖNEM BAĞIMSIZ OLARAK DEVAM ETTİNİZ? BAĞIMSIZ OLARAK DEVAM ETSEYDİNİZ AK PARTİ’YE GEÇMESEYDİNİZ BU KADAR YATIRIM DEVAM EDEBİLECEK MİYDİ?

Bağımsız dönemime girmiyorum. Orada birtakım şansızlıklar oldu bu her yerde olabilir. Ama bağımsız olduğumuz dönemde de çok yoğun bir çalışma yaptık, mantığımız yine aynıydı. Genel yönetim ile yerel yönetimin aynı yönde hareket etmesinin getirdiği avantajlar var.

ÖNEMLİ PROJELERİNİZDEN BİRİSİ KADIN KOOPERATİFİ, KENDİNDEN DE SÖZ ETTİRİYOR. BİLECİK’TEKİ KADIN KOOPERATİFİ İLE TATLI BİR REKABETLERİ VAR. SİZ BİRAZ DAHA AKTİF GÖRÜNÜYORSUNUZ. BUNU NASIL GERÇEKLEŞTİRDİNİZ?

Öncelikle Lefke Bezini öne çıkardık. Coğrafi işaretli ürünlerimiz var onları ön plana çıkarmayı amaçladık. Pazarlama tekniği olarak da destekledik. Laf olsun diye kadın kooperatifi kuralım demedik. Kadınların, Tarım ve Kredi Kooperatifi marketlerine gittiğinde en çok kadın kooperatiflerinin ürünlerini aldığını öğrendik. Kadınlar kendi aralarındaki dayanışmadan ötürü öncelikle bu ürünleri alıyorlar. Biz de bu doğrultuda çalışmalarımızı hızlandırdık.

VAR OLAN YAPILARI ÇOK İYİ DEĞERLENDİRİYORSUNUZ. ‘TİCARİ BELEDİYECİLİK YAPIYORUZ’ DİYORSUNUZ. NEDİR BU TİCARİ BELEDİYECİLİK?

Bu konuda bazı yanlış anlaşılmalar da oluyor. Ben ticari belediyecilik sözünü bilerek öne çıkarıyorum. Biz belediyeyi özel sektör mantığı ile de yönetiyoruz. Sosyal belediyeciliğin en iyisini de biz yapıyoruz. Bu konuda ben kesinlikle kimseyle mukayese etmem.

RAKİBİNİZ TARAFINDAN BELEDİYENİN ARSALARININ SATILDIĞI YÖNÜNDE ELEŞTİRİLER VAR. BU KONUDA NE DEMEK İSTERSİNİZ?

Biz konakları almaya başladığımız zaman ‘ bu adam kafayı mı yedi’ dediler. Geçmişte Osmaneli’de sansarlar geziyor diye haberler vardı. İlk konağı 30 Bin liraya aldım. Geldiğimiz noktada 35-40 tane konak almışım. Bunları restore ettik ve değerli hale getirdik. 500 Bin Lira maliyeti olan bir konağı 8 Milyon 300 Bin Liraya ihale ile sattım.

BENDEN SONRA DİYORSUNUZ. BU SON DÖNEMİNİZ Mİ? BAŞKA HEDEFLERİNİZ Mİ VAR?

Şu anda yok. O anlamda demiyorum. Siyaseten hiçbir hedefim yok. Benim tek bir hedefim var. Ben Osmaneli ilçesinde yetişmiş bir insanım. Ömrümün son kısmını da Osmaneli’ne vakfetmişim. Bu ilçeyi ne kadar çok değerli hale getirirsem bizden sonrakilere bu şekilde güzel bir miras bırakmak. 15 yıllık dönemimiz Türkiye’nin 100’üncü yılında Osmaneli tarihine altın harflerle yazılacaktır. Adam çalıştı, gerçekten güzel işler yaptı denilecek.

KRİZE YOL AÇAN BİR GÖREVİ DAHA ALDINIZ. KARASU BİRLİĞİ BAŞKANLIĞINA GELDİNİZ. GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDEYİNE BİR ARIZA OLUŞTU. BUNUNLA İLGİLİ ÇÖZÜM PROJESİ VAR MI?

Haftada 2 kere bu borularda sıkıntı oluşuyor. Bu bölümlerin de değişmesi gerekiyor. Bu konuyu belediye başkanlığı döneminde Melek hanımla da görüştük. Burada kullanılacak malzemelerle ilgili liste verdik. Milletvekilimiz Halil Bey ve Selim beyin de bilgisi var. Seçimden sonra belli bölgelerin mevcuda dokunmadan çelik boru ile bypass yapacağız.  Yeni hat çekeceğiz. 

UZUN SÜREDİR YAPIMI DEVAM EDEN OTOGAR PROJESİ GÖZE ÇARPIYOR. BU PROJE NEDEN TAMAMLANAMADI?

Seçimden sonra 15 gün içerisinde eksiklerimizi tamamlayacağız. Belediye şirketimiz üzerinden de kendi belgemizi alıyoruz. Buraya gelen otobüslerimize de çayını kendimiz vereceğiz. Gecikme olduğunu kabul ediyorum ama bunlar yasal prosedürlerden ötürüdür. Bundan sonra da bu hatamızı telafi edeceğiz.

10 YILLIK DÖNEMDE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTINIZ. GÖREVE BAŞLARKEN BU KADAR BÜYÜK ÇALIŞMALARI HAYAL EDİYOR MUYDUNUZ? ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM SEÇİLİRSENİZ OSMANELİ’DE NELER YAPMAK İSTİYORSUNUZ?

Her şeye hazırlıklı olduğumuz için vakit kaybetmiyoruz. Siyasette; çıraklık, kalfalık, ustalık dönemleri geçiyor. Öyle baktığımız aman biz de artık son dönemdeyiz. Artık Osmaneli olarak örnek bir belediyeyiz, örnek bir belediye başkanıyız. Gittiğimizde her kapı bize açık oluyor.

SEÇMEN NEDEN 3’ÜNCÜ DÖNEM İÇİN MÜNÜR ŞAHİN’E OY VERSİN?

Bütün bu projelerin tamamlanması istikrarla oluyor. Eğer biz 10 yıldır bu ilçeyi yönetmiyor olsaydık Osmaneli bu konuma gelmezdi. 5 yıl burada olmasaydık, Osmaneli bu kadar konuşulmuyor olacaktı. 2 dönemdir gelen istikrarla Osmaneli şu anda çok konuşulan ve örnek gösterilen bir belediye oldu.  Halkımız teveccüh ederse, bize tekrar bu görevi verdiğinde, Türkiye’nin 100’üncü yılında 15 yıl Osmaneli halkıyla ve bizlerle tarihe altın harflerle yazılacak. Osmaneli’nin en başarılı dönemi olarak tarihe geçecek. Ben Osmaneli halkımızın buna fırsat vereceğine inanıyorum. Bugüne kadar yaptığımız bütün çalışmalarda bunu gördük. Buradan diğer rakip arkadaşlarımıza da başarıla diliyoruz. Seviyeli bir yaklaşımla Osmaneli’ne yakışan tavırları için kendilerine teşekkür ediyorum. 

Münür Şahin’in dikkat çeken cevaplarını ve yorumlarınının tamamını videomuzdan izleyebilirsiniz. 

Kaynak: KORKMAZ KESİK