İYİ Parti Bilecik İl Başkanı Yusuf Paçacı ile Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclis Üyesi Adayı Ahmet Gürses seçim kabininde çektikleri İYİ Parti için kullandıkları oy pusuları sosyal medya hesaplarından paylaştılar. Paylaşımlar, partili isimlerin oylarını ispat etme çabası olarak yorumlandı.

Yerel seçimler için oy kullanma işlemleri devam ederken, İYİ Parti Bilecik İl Başkanı Yusuf Paçacı ve Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses’in sosyal medyalarında paylaştıkları görüntüler dikkat çekti. Paçacı ve Gürses oy kabininde “evet” mührünü İYİ Parti’ye bastıkları oy pusulalarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

SANDIK GÖREVLİLERİ CEP TELEFONLARINI NEDEN ALMADI?

Oy kabinine girerken vatandaşların cep telefonlarını sokması yasak olduğu halde Paçacı ve Gürses’in  telefonlarıyla girip bir de kayıt alması vatandaşların tepkisini çekti. Sandık görevlilerini görevlerini yapmaya davet eden vatandaşlar, “Paçacı ve Gürses’in cep telefonları kabine girerken  nede alınmadı? Kurallar kişiye göre mi değişiyor? Sandık güvenliği böyle mi sağlanıyor?” diyerek tepkilerini ortaya koydular.

İDDİALAR SONRASI OY REKLAMI

Diğer yandan, belediyeye yeni alınan personellerin Bilecik Belediye Başkanı olarak Melek Mızrak Subaşı’nın seçilmesi halinde kendilerini işten çıkartacağı, bu nedenle işe yeni alınanların Belediye Başkanlığı için Mustafa Yaman’a, Belediye Meclisi’nde ise İYİ Parti’ye oy vermeleri istediğine yönelik kamuoyunda bazı iddialar dolaşmaktaydı.

İSPAT ÇABASINA GİRDİLER

Bu iddiaların ardından, Paçacı ve Gürses’in Belediye Başkanlığı ve diğer adaylıklar için İYİ Parti’ye oy verdiğini sosyal medyalarından ifşa etmeleri, kendilerini zan altından kurtarma amacıyla bir oy reklamı olduğu, kendilerini ispat etme çabası şeklinde yorumlandı.

SEÇİM KURULUNU GÖREVE DAVET!

Yüksek Seçim Kurulu kurallarında göre; cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak.Bu halde yasağı çiğneyen İYİ Parti Bilecik İl Başkanı Yusuf Paçacı ile Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclis Üyesi Adayı Ahmet Gürses için  herhangi bir yaptırım yapılıp yapılmayacağı da merak ediliyor.

Kaynak: CAFER ELMAS