Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından keklik popülasyonunu korumak amacıyla Bilecik’te 300 keklik doğaya salındı.

Bilecik’in Bekdemir Köyü’nde “Kınalı Keklik Doğaya Yerleştirme Çalışması” programı gerçekleştirildi. Programa Vali Şefik Aygöl ve kurum amirleri katıldı. Programda konuşma yapan Vali Aygöl, doğal dengenin korunması ve yaban hayatının desteklenmesinin önemine vurgu yaptı.

VALİ AYGÖL TARAFINDAN KINALI KEKLİK DOĞAYA YERLEŞTİRME ÇALIŞMASI

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 2024 Yılı Kanatlı Yaban Hayvanı Tahsis ve Salım Programı kapsamında Bilecik iline tahsis edilen 300 kınalı keklik Yozgat Keklik Üretim İstasyonundan getirilerek Lefke Devlet Avlağı içerisinde Orhaniye köyünde doğaya yerleştirildi.

2023 yılında da sahaya 300 kınalı keklik bırakılmıştı. 2023-2024 Merkez Av Komisyonu Kararı ile alan Yaban Hayvanı Yerleştirme Sahası olarak ava kapatıldı. Alanın güneyinden geçen Göksu çayı ile su ihtiyacını karşılamaya da uygun bir alan tercih edildi.

Vali Şefik Aygöl tarafından farkındalık yaratmak amacıyla Bekdemir köyünde de kınalı keklik doğaya yerleştirmesi yapıldı.

2018-2024 yılları arasında toplam 3bin 625 kanatlı yerleştirme çalışması yapıldı.

Kınalı keklikler doğaya uyum sağlamakta zorluk çekmeyeceği, besin ihtiyacını karşılayan alanda çoğalarak yaşamını sürdürmesi için etkin koruma çalışmaları yıl boyu devam edeceği belirtilirken, nesillerinin çoğalarak artması ve türlerimizin korunması öncelikli hedef olarak kaydedildi.

Kaynak: NEVZAT KAPTAN