Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Erasmus+ Uzman Daveti faaliyeti kapsamında, Polonya Silesia Üniversitesi’nden Dr. Agnieszka Skorupa’yı ağırladı.

Silesia Üniversitesi’nde ekstrem psikoloji, film psikolojisi ve bireysel farklılıklar üzerine niceliksel ve niteliksel araştırmalar yürütmekte olan, aşırı koşullar altında insan davranışını, özellikle de kutup ve uzay izolasyon koşullarına uyumu inceleyen, Polonya Polar İstasyonu Hornsund ve Mars-ay uzay habitatı LunAres ile işbirliği yapmakta ve araştırmalar yürütmekte olan Dr. Agnieszka Skorupa, Bilecik’e bağlı çeşitli okullarda görevli öğretmenlere ve öğrencilerle psikoloji, ekstrem psikoloji, astronotluk, sinema ve psikoloji ilişkisi ve eğitimde filmlerin kullanımı konulu bir dizi konferans, seminer ve atölyeler düzenledi.

 Faaliyet süresince, Dr. Agnieszka Skorupa’nın eğitimci kişiliğinin yanında gezginliği ve maceraperestliği, savunma sanatlarına olan tutkusu ve katılımcılarla kurduğu samimi ilişki büyük ilgi gördü.

İngilizce olarak gerçekleştirilen bu faaliyetlerle öğretmen ve öğrenciler ile birlikte çalışarak iş birliği yaptı. İlgili konulardaki bilgi birikimlerini genişletti, kültürel etkileşimde bulundu. İngilizce sözlü etkileşim pratiği geliştirdi, eğlendi ve öğrendi.

Faaliyetler sonunda öğretmen öğrencilerin katılım belgelerini Skorupa, bizzat takdim etti.

Katılımcı öğretmenlerden, öğrencilerden ve uzmandan oldukça olumlu geribildirimler alan bu faaliyetler dizisi okullarımızın kurumsal kapasitesinin geliştirilmesine katkı sağladı. Faaliyet sonunda birçok öğretmen ve öğrencimiz, uluslararası bağlantılar kurmak, genişletmek ve yeni projeler yürütmek konusunda motivasyonlarının arttığını belirtti.

Faaliyetin yürütücüsü olan,    Müdürlük Ar-Ge birimi ise bundan sonraki dönemler için de benzer faaliyetlerin planlandığını, artan ilgi ve katılımla birlikte daha fazla paydaşın Erasmus+ imkanlarından yararlanmasının beklendiğini belirtti.

Kaynak: EYÜP KELEBEK