Karaköy’de yüzyıllardır devam eden Yağmur ve Şükür duası etkinliği bu sene de devam ettirildi.

Pazaryeri ilçesine bağlı Karaköy’de yapılan etkinlikte; Kuran-ı Kerim tilaveti ve mevlid okunmasının ardından

İlçe Müftü Vekili Sadi Temiroğulları tarafından dua edildi.Şifalı pilav ikramının da yapıldığı geleneksel etkinliğe katılım çok yoğun oldu.

Diğer yandan, Halk Eğitimi Merkezi Karaköy Köy Yaşam Merkezi kursiyerlerinin yıl boyunca büyük emek vererek hazırladıkları dikiş, nakış ve el sanatları ürünleri, sergi de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Geleneksel motiflerin ve modern tasarımların harmanlandığı birbirinden güzel eserler büyük ilgi gördü.

İlçe Kaymakamı Ahmed Tayyib Kahraman, Belediye Başkanı Zekiye Tekin, Köy Muhtarı Adem Açık, Pazaryeri HEM Müdürü Fatoş Karaca Beler, kursiyerlerin hazırlamış oldukları sergiyi gezerek bilgiler aldı ve başarılar dilediler.

HEM Müdürü Fatoş Karaca Beler, “Bu sergi, kursiyerlerimizin yeteneklerini ve öğrendiklerini sergileme fırsatı bulduğu önemli bir etkinlik. Halk Eğitimi Merkezi olarak amacımız, her yaştan insanımıza yeni beceriler kazandırmak ve onları üretken bireyler haline getirmektir. Özellikle köylerde yaşayan el becerileri ürünlerini yaşatarak gelecek nesillere kültürümüzü aktarmak. Geçen yıllara nazaran bu yıl yaş ortalaması 65’i bulan kursiyerlerimizin üreten nüfusun içinde yer alıyor olması da Halk Eğitim Merkezi olarak bizim gururumuz olmuştur.”dedi.

Köy Muhtarı Âdem Açık ise, bu etkinliğin atalarından bu yana geleneksel olarak sürdürüldüğünü ve gelecek nesillere aktarmak istediklerini belirtti.

Kaynak: EMİNE TÜRKSOY