Cumhur İttifakı Bilecik Belediye Başkan Adayı Mustafa Yaman, gazetemize yaptığı açıklamalarda; Bilecik halkından kendisine en çok gelen şikayetleri de değerlendirirken Bilecik’in en büyük sorununa vurgu yaptı

Bilecik halkından kendisine ulaşım ve konut problemleri hakkında şikayetlerin iletildiğini belirten Yaman; özellikle minibüs güzergahları, yoğunluğu ve fiyatları hakkında taleplerin olduğunu dile getirdi. Gelen birçok talebin sorun noktasının istişare mekanizmasının açık olmamasından kaynaklandığını belirten Yaman, “Bilecik’in en büyük sorunu tarafların bir araya gelerek sorunları açıkça konuşamaması. Bu zamana kadar bu nedenle sorunlar dağ gibi büyümüş. Çözülemeyecek bir durum yok ama ortak bir alan oluşturulmamış. Bunun için de birinin ağabeylik yapıp bu tarafları yan yana getirmesi gerekiyorsa, bunu biz yapacağız.”dedi.

"TARAFLARIN BİR ARAYA GELMESİ GEREKİYOR"

Yaman, şöyle konuştu:

“5 yılda 4 belediye başkanı değiştirerek Türkiye’de kötü bir rekor kırdık. Maalesef 5 senede istikrarsız bir ortam oluştuğu için vatandaşta biriken sorunlar var Şehre geldiğinizde en büyük sorun ulaşım. Bunun da çözümünün çok zor olmadığını düşünüyorum. Bununla ilgili lansman toplantımızı da yapacağız ama tarafların bir araya gelmesi lazım. Bilecik'te bir iki güzergah için vatandaşlar daha önce buraya minibüs geliyordu, şimdi geçmiyor diye şikayetçi oldular. Minibüsçülerle görüştüğümüzde ise bize böyle bir talep gelmedi, gelseydi bir çalışma yapardık diyor. Yani paydaşların bir araya gelip, sorunları konuşması lazım.

"HERKES KARTLARINI AÇIK OYNAMALI"

Minibüs ücretleri ile ilgili Valiliğimiz öncülüğünde oluşturulan bir kurul var. Ticaret Odası da var bu işin içerisinde,  belediye de var, minibüsçü  arkadaşlarımız da var.Bu Bilecik’in en büyük sorunu. Herkes kartlarını açık açık oynasa, bizim bölgenin tabiriyle karnından değil de elinden kalbinden geçenleri dudaklarına dökse bence sorun kalmayacak.

"BİR ARAYA GELİNİRSE ÇÖZÜLMEYECEK BİR SORUN YOK"

Bazen ülkemizde şartlar değişebiliyor, bunu hiç kimse saklayamaz. Bu konuda minibüsçü arkadaşlarımıza da yardımcı olunsa veya destek verilse, vatandaşımızın talepleri göz önünde bulundurulsa ortak bir yerde buluşulabilir. Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde bir mahallemizde bir talep geldi. Başkanım, buradan minibüs geçebilir mi diye sordu. Bununla ilgili bir çalışma yapıldı ve çözdük. Ama daha önce bu konuda bir  talep gelmediğini söylüyorlar taraflar. Bu da maalesef Bilecik'imizin en büyük derdi. Son dönemde bu artarak büyümüş. Bir araya gelinirse çözülmeyecek bir sorun yok.

"BİZ İSTİŞARE MEKANİZMASINI HEP AÇIK TUTTUK"

Biz 3 dönemlik Belediye Başkanlığı dönemimizde de bu şekilde çözüm bulduk. Belediyeler Birliği Başkanlığında da hep istişare mekanizmasını açık tuttuk.

Sosyal belediyecilik karşılığı budur. Vatandaş diyorsa ki biz oradan geçerken şöyle bir zorlukla karşılaşıyoruz, şöyle bir şeye ihtiyacımız var diyorsa bunu belediyenin çözmesi gerek. Bizim çözmemiz lazım.

VATANDAŞLARDAN HASTANE YOLU TEPKİSİ

Hastanenin önünde merdivenden çıkacağız, aşağıya ineceğiz diye  vatandaşlar zorlanabiliyor.  Özellikle yaşlı vatandaşlarımızın bu konudaki talepleri gerçekten çok kıymetli. “Ben sağlamdım annemi götürürken ben düştüm ben rahatsızlandım, annem beni hastaneye götürdü.”diyen vatandaşımızla karşılaştık. Bunlar istişare mekanizması ile çözülür. Ağabeylik gerekiyorsa burada bir ağabeyin Belediye Başkanlığı yapması gerekiyor."

Kaynak: KORKMAZ KESİK