Altın fiyatlarındaki artış ve yaklaşan seçimlerle ilgili kurda beklenen yukarı yönlü hareket, Bilecik’te de altın satışlarını arttırdı. Vatandaşlar yatırım aracı olarak altına doğru yönelirken kuyumcular vatandaşları sahte altına karşı da uyarıyor.

Bilecik’teki kuyumcu esnafı altın fiyatlarında yaşanan artış ve seçim sonrası dolar kurunda beklenen yukarı yönlü hareketin etkisi ile işlerin son haftalarda arttığını dile getirdiler.  

Bilecik’teki kuyumcu işletmecileri tüm ülke genelinde olduğu gibi Bilecik’te yaşayan vatandaşların da Türk Lirasının değer kaybedeceği düşüncesiyle altın ve dövize yöneldiğini, yatırımlarını bu yönde değerlendirdiklerini belirttiler. Altına olan rağbete memnuniyetlerini dile getiren kuyumcular, Bilecik’teki piyasasında bulunan sahte altına karşı da vatandaşları uyardılar.

“Altına daha çok rağbet var”

Bilecik’in köklü ve tanınmış kuyumcularında R&R Kuyumculuk İşletmecisi Melih Sünetçi, altın piyasasındaki son durumları gazetemizle paylaştı. Vatandaşların piyasadaki yükseliş beklentisinden dolayı yatırım aracı olarak altına yöneldiğini söyleyen Sünetçi, “Vatandaşlar yatırım olarak altını daha çok tercih ediyor son zamanlarda. Seçim sonrası altın fiyatlarında yükselme beklentisi olduğu için altına daha çok rağbet var. Yatırım aracı olarak ve düğün sezonunun yaklaşmasından dolayı altın satışları iyi durumda. Ekonominin de seçim öncesi ve sonrasında bir belirsizlik oluştuğu için insanlar önlem amaçlı altın alımına yöneliyor. Müşterilerimizin Türk Lirasında kalmak istemiyor ve parasını altına ve dövize yönlendiriyor.” dedi.

“Alım ve satımlarda panik yapmayın”

Sünetçi, serbest piyasada alım satımlarda makas aralığının çok yükseldiğini belirtirken müşterilerin bu konudaki rahatsızlığına dikkat çekti. Vatandaşları altın alım satımı yaparken panik halinde hareket etmemesi yönünde uyaran Sünetçi şunları söyledi:

“Şu anda serbest piyasada altın fiyatları yükselirken aynı zamanda alım-satımda makas aralıkları çok açıldı. Normalde bir cumhuriyet altınında makas aralığı 80-100 lira arasında olurken şu anda bu makas aralığı 250 liraya kadar çıktı. Bu da müşterilerimizi tedirgin etse de Türk Lirasında kalmaktan daha iyidir düşüncesiyle altın alımı yapılıyor.

Vatandaşlarımız fiyatlardan dolayı alım ve satımlarda panik yapmasınlar. Piyasada tünelin sonu karanlık olarak tabir edebiliriz. O Yüzden müşterilerimiz, yatırımcılar panik olmasınlar. Pazar günü seçimlerin sonucu açıklanmasından dolayı piyasa daha da netleşecektir. Finans sektörü bu dönemlerde çok çabuk etkilenebiliyor. Altın piyasası da karışık dönemleri, belirsizliği seviyor. Şu anda bu kaosu yaşıyoruz. Özellikle küçük yatırımcılar paniğe kapılmasın. Çünkü bu piyasada büyük balık her zamana küçük balığı yutmaya çalışır.”

Sahte altına dikkat!

Sünetçi, vatandaşları piyasada bulunan sahte altına karşı da uyardı. Vatandaşları güvendikleri kuyumculardan altın almaları yönünde uyaran Sünetçi, şunları aktardı:

“Bilecik'te sahte altın olayından muzdaribiz. Bilecik Emniyeti kuyumcular için WhatsApp grubu kurdu. Sahte altın ihbarı geldiğinde bizimle hemen paylaşıyorlar. Bu şekilde emniyet bizi güven altına almış oldu.

Altın fiyatı yükseldiğinde sahte altın piyasaya çok girmeye başlıyor. Vatandaşlarımız altına güvendiği yerden alsın. Kesinlikle elden altın almasınlar. Bazen görüyoruz kaplama altın saat diye saatler satılıyor. Bunun üzerinden takas yapıyorlar bunu kesinlikle yapmasınlar. Piyasada çok kaplama altın var. Bunları gerçek altınmış gibi satmaya çalışanlar var. Bu yüzden vatandaşlar kesinlikle güvendiği kuyumculardan alışveriş yapsınlar.   Ucuz altın diye bir şey yoktur. Eğer ucuz altın ile karşılaşırsanız o altında mutlaka bir hile vardır.”

“Yılbaşından bu yana piyasa hareketli”

Bilecik’in önemli kuyumcularından bir diğeri olan Engin Kaya, altın piyasasının yılbaşından bu yana hareketli olduğunu belirtti. Son 2 yıllık süreçte altın fiyatlarının enflasyonun gerisinde kaldığını söyleyen Kaya, önümüzdeki süreçte altın fiyatlarında yükseliş beklendiğini kaydetti. Kaya, altın piyasası ile ilgili şu bilgileri aktardı:

“Altın fiyatlarının biraz daha yükseleceğini düşünüyorum. Şu ana kadar olan yükselişin sebebini seçimlerden dolayı olduğunu düşünmüyorum. Seçimden bağımsız şekilde fiyatların yükseldiğini düşünüyorum. Altın ve dolar fiyatları son 2 yılda enflasyonun altında kaldı. Bu açık kapanacaktır, piyasaların böyle bir huyu var.

Altın ve Doların enflasyonun altında kalacağını düşünmüyorum. Son dönemde bu açık biraz kapandı. Seçimden sonra yaz aylarına doğru biraz daha yükseleceğini öngörüyorum. Bu benim öngörüm, yüzde yüz böyle olacak diyemem. Beklentiler bu yönde. 

Piyasanın durumu şu anda iyi, hareketlenme var. Yılbaşından bu yana ne çok büyük bir artış var ne de bir düşüş var. Geçen seneye oranlarsak son 7-8 aydır piyasa daha hareketli geçiyor.

“Altın güvenli bir liman”

İnsanlar Türk Lirasında kalmak istemiyorlar. Spekülasyonlar ve insanların tecrübelerinden dolayı piyasada bir yükseliş beklentisi oluştu.  Seçimden sonra da bir atış beklentisi var. Bu durum yatırım yapacak müşteriyi etkiliyor.

Dolara kıyasla altına biraz daha rağbet var. Altın da dolara göre son aylarda daha hareketli. Altın fiyatları dolara göre daha iyi yükseldi. Altın insanlar tarafından daha güvenli bir liman olarak görülüyor. Dünyanın her yerinde geçerliliği olan bir yatırım aracı.” Korkmaz Kesik

Editör: Korkmaz Kesik