Vali Şefik Aygöl, Pazaryeri ilçesinde tohum dağıtımı ve gölete balık salımı programlarına katıldı.

Vali Şefik Aygöl, Pazaryeri ilçesinde birtakım etkinliklere katıldı. Öncelikle Pazaryeri İlçesi Ahmetler Köyünü ziyaret eden Vali Aygöl, burada bir süre köy halkıyla sohbet etti. Vali Aygöl daha sonra  kanola bitkisi tohum destek projesi kapsamındaki törene katıldı.

2022-2023 yılı yetiştirme döneminde Bilecik’te alternatif ürün olarak görülen, ürün çeşitliliğinin arttırılması ve Bilecik’in yağlık üretimini arttırmak amacıyla ekiminin yaygınlaştırılması planlanan kanola bitkisi, çiftçilere ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında 1000 dekarlık alan hedefine ulaşılmış ve 2.650.000 TL’lik gelir elde edilmişti. Proje ile geçen yıl 1000 dekarlık ekim alanının, bu yıl Bilecik’te 2000 dekarlık alana çıkarılması hedeflendi.

Vali Aygöl, destek programındaki konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Köylü eker, biçer ve bir milleti ayakta tutar. Ülkemizin verimli arazilerine sahip şehirlerinden birinde yaşıyoruz. Toprağımızın kıymetini bilmeli ve ona sahip çıkmalıyız. Pazaryeri İlçesi Ahmetler Köyünde ekimi yapılacak olan kanola bitkisiyle  ‘Türkiye Yüzyılı üretim ve üreticinin yüzyılı’ projelerine güzel bir örnek olacağına inanıyorum.” dedi.

Bölgede yapılan yağlık ayçiçeği hasadı hakkında da yetkililerden bilgi alan Vali Aygöl, çiftçilere kolaylıklar diledi. Gamze Elmas