Vali Şefik Aygöl, aylık olarak gerçekleştirilen Güvenlik ve Asayiş Toplantısının ardından Bilecik’e ait güvenlik verilerine ilişkin basın açıklaması yaptı.

Bilecik Valilik Binası’nda gerçekleşen basın açıklamasından Vali Aygöl, 2023 yılı içerisinde gerçekleşen asayiş olaylarından 3’te 1’inin iş kazasından oluştuğunu söyledi. Son iki yılda Bilecik’te kapkaç ve yankesicilik suçlarının görülmediğini belirten Vali Aygöl, dolandırıcılık vakalarındaki artışa dikkat çekti. Aygöl, Bilecik’te dolandırıcılık olaylarının %13 arttığını söyledi.

Göçmen kaçakçılığına karşı gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin verilerini paylaşan Aygöl, Bilecik’te gerçekleştirilen 39 operasyonda 63 kaçak göçmenin deport edilmek üzere geri gönderme merkezlerine gönderildiğini ifade etti.

Bilecik’teki trafik uygulamalarına da değinen Vali Aygöl, “İlimizde en fazla şikayet edilen konulardan biri çok ciddi manada trafik uygulaması yapıldığı yönündedir. Vatandaşlarımızın can güveliği için buna mecburuz.” dedi.

ASAYİŞ OLAYLARININ ÜÇTE BİRİ İŞ KAZASI

Vali Şefik Aygöl, Bilecik’e ait güvenlik verilerine ilişkin açıklamasında şunları aktardı: “Bilecik; huzurun, mutluluğun ve sakinliğin şehri olduğunu ifade etmek istiyorum. En büyük hedefimiz bu şehrin huzurunu ve mutluluğunu devam ettirmek olacaktır. Bunun için; Türkiye’nin huzuru Bilecik’in huzuru diyoruz. Aylık güvenlik ve asayiş toplantımızı icra ettik. Toplantı sonucunda ilimizle ilgili olarak bazı bilgiler paylaşmak istiyorum.

İlimizde 2023 yılında 9.106 asayiş olayı meydana gelmiştir. Asayiş olaylarında önceki yıla göre %10’luk bir azalma görülmektedir. 9.106 asayiş olayının üçte biri, iş kazaları oluşturmaktadır. Bu kapsamda; 439.180 kişi ve 1.593 iş yeri kontrol edilmiştir. Bu konuyla ilgili olarak sevindirici bir veri paylaşmak istiyorum.  Asayiş olaylarımızın %97’si aydınlatılmış, bu oranla ilimiz ülke ortalamasının üzerindedir. Asayiş olaylarıyla mücadele etmek için bir yandan önleyici kolluk hizmeti verilirken diğer yandan eğitimlerle desteklenmektedir.

En İyi Narkotik Anne Projesi, Kadına yönelik şiddettin önlenmesi eğitimleri, Trafik eğitimleri, Siber suçlarla mücadele eğitimleri, Terörle mücadele eğitimleri, Bilinçli toplum güvenli yaşam eğitimleri gibi birçok konuda toplumun her kesiminde 186.178 vatandaşımıza eğitimler verilmiştir. Tüm eğitim faaliyetlerimiz yılın 12 ayı aralıksız devam etmektedir.

SON İKİ YIL KAPKAÇ VE YANKESİCİLİK OLMADI

İlimizde 2023 yılında sadece 1 tane cinayet işlemiş olup 2019 yılından bu yana faili meçhul vaka bulunmamaktadır. Son iki yıldır ilimizde kapkaç ve yankesicilik suçu yaşanmamakla birlikte 2023 yılında bir önceki yıla göre Mal Varlığına Karşı İşlenen Suçlarda %24 azalma yaşanmıştır. Projeli operasyonlar kapsamında Vurguncular ve Zıpkıncılar Çeteleri gibi vatandaşımızın huzurunu bozmaya çalışan şehir eşkıyalarının üzerine gidilmiş bu kapsamda diğer illerden yakalanarak getirilen 48 kişi Bilecik’e getirilmiş ve adalete teslim edilmiştir.

DOLANDIRICILIK VAKALARI %13 ARTTI

Güvenlik güçlerimizin tüm uyarılarına rağmen, maalesef dolandırıcılık vakalarında ülkemizde %21 ilimizde ise %13 artış meydana gelmiştir. Bu dolandırıcılığın önemli bölümü dijital mecralar üzerinden ve telefon dolandırıcılığı olarak kayda geçmiştir. Buradan bir kez daha vatandaşlarımızı; kendini kamu görevlisi olarak tanıtan dolandırıcılara karşı uyarıyor ve online alışverişlerini güvenilir sitelerden yapmaları hususunu hatırlatıyoruz.

AİLE İÇİ ŞİDDET %5 ARTTI

Kadına El Kalkmaz mottosuyla çıktığımız yolda ilimizin her köşesinde devam ettiğimiz eğitimlere rağmen maalesef aile içi şiddet olaylarında %5’lik bir artış yaşanmıştır. 2023 yılında Bilecik’te kadın cinayeti yaşanmaması her ne kadar sevindirici olsa da eğitim ve önlem faaliyetleriyle ilimizi daha iyi noktalara taşımak için çalışmalarımız gayretle devam edecek.

ÜNİVERSİTEDE VE OKULLARDA NARKOTİK OLAYI YOK

En hassas konulardan biri olan uyuşturucu ile mücadele hususuna gelmek istiyorum. İlimizde uyuşturucuya bağlı ölüm vakası meydana gelmemiştir. İlimizde hem üniversitemizde ve hem de milli eğitime bağlı diğer okullarımızda narkotik bir olay yaşanmamıştır.

6’sı projeli operasyonda olmak üzere 269 olayda 471 şahıs yakalanarak adalet önüne çıkarılmıştır. Narkotik olaylarımızın ve yakalanan şahısların ciddi bir bölümü ilimizin transit geçiş güzergâhı üzerinde olmasından ötürü uygulama noktalarında tespit edildiği görülmektedir. Bilecik’te zehir tacirlerine bugüne kadar göz açtırmadık bundan sonrada göz açtırmayacağız.

DÜZENSİZ GÖÇMENLERE 39 OPERASYON GERÇEKLEŞTİ

115 kaçakçılık operasyonunda 228 şüpheli şahıs yakalanmıştır. Ülkemizde bu konuda ciddi adımlar atılmakta olup ilimizde de güvenlik güçlerimiz teyakkuz halindedir. Göçmen kaçakçılığına karşı ilimizde gerçekleştirilen 39 operasyonda 63 şahıs deport edilmek üzere geri gönderme merkezlerine gönderilmiştir. Düzensiz göçle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. 2023 yılında ilimizde herhangi terör olayı yaşanmamıştır. Bu kapsamda 24 kişiye işlem yapılmıştır.

TRAFİK KURALLARINA UYMAYANLARA: 59 MİLYON TL CEZA

Değerli arkadaşlar dertli olduğumuz bir konuyu aktarmak istiyorum; Trafik. Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de alınan tüm önlemlere rağmen trafik kazaları ne yazık ki artmıştır. Meydana gelen trafik kazalarında olay yerinde maalesef 7 vatandaşımız hayatını kaybederken 1.379 vatandaşımız yaralanmıştır. İlimizde en fazla şikayet edilen konulardan biri çok ciddi manada trafik uygulaması yapıldığı yönündedir. Değerli arkadaşlar, vatandaşlarımızın can güveliği için buna mecburuz. Bu kapsamda; Bilecik’te 4.376 trafik uygulaması icra edilmiş 494.294 araç denetlenmiştir. Denetlemeler sonucu 49.045 sürücüye 59 Milyon TL tutarında ceza kesilmiş 5.988 araç trafikten men edilmiştir.

“MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Aranan şahıslara yönelik yapılan operasyonlarla 2.107’i ifadeye yönelik arama, 769’u hapse yönelik araması olan şahıs 2023 yılında yakalanarak adalete teslim edilmiştir. Bilecik’te 2023 yılında bir önceki yıla oranla %42’lik bir artış olmuştur. Bu oranla ilimiz, 30 büyükşehir dışında kalan 51 il arasında 2’nci sırada yer almıştır. Cezaevinde olması gereken suçluların toplumun arasında rahat bir şekilde dolaşmasına müsaade etmeyeceğiz. Güzel şehrimizi asla karanlığa, suça, zehir tacirlerine ve şehir eşkıyalarına teslim etmeyeceğiz. İlimiz, huzurun, mutluluğun ve sakinliğin şehri olaya devam edecektir.

BİLECİK HALKINA ÇAĞRI

Vatandaşlarımıza çağrımızdır; huzurumuzu bozmaya yönelik herhangi tespit ve şüphede lütfen 112 Acil Çağrı Merkezi aracılıyla ihbarlarınızı bildiriniz. Bu huzurun sağlanmasında mesai merhumu gözetmeksizin 7/24 esasına göre hizmet eden; emniyet teşkilatımız, jandarma teşkilatımız, milli istihbarat teşkilatımız ve yargı mensuplarımız başta olmak üzere bu anlayışa hizmet veren tüm hemşerilerimize ve takibi kamuoyunu doğru bilgilendirme hususunda ciddi bir emek veren siz basın mensuplarımıza şehrimiz adına şükranlarımızı arz ediyoruz.”

Kaynak: KORKMAZ KESİK