Vali Şefik Aygöl, son zamanlarda İl Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri tarafından yapılan asayiş uygulamaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Bilecik’te yasa dışı ticaret ve uygulamalara yönelik birçok operasyon gerçekleştirildiğini belirten Vali Aygöl, “Milletimizin huzuru en asli görevimizdir.” dedi.

FAİLİ MEÇHUL OLAYLAR YENİDEN İNCELENİYOR!

Diğer yandan,  geçmiş dönemde meydana gelen faili meçhul olaylarla ilgili yapılan çalışmalar neticesinde aydınlatılmamış bazı olaylar jandarma ve emniyet güçlerimizin birlikte yaptığı operasyonlarla aydınlatırak gerçek gün yüzüne çıkarıldığını belirten Vali Aygöl,  suçluların yakalanarak adalete teslim edildiğini dile getirdi.

40 faili meçhul olayda tekrar inceleme yapıldığını kaydeden Vali Aygöl, “27 temmuz 2015 tarihinde Vezirhan beldemizde meydana gelen bir hırsızlık olayı 9 yıl sonra ve 13 mart 2018 tarihinde bir başka hırsızlık olay 6 yıl sonra aydınlatılmış olup 27 şubat 2009 tarihinde inhisar ilçemizde meydana gelen cinayette ise 16 yıl sonra olayın aydınlatılmasına yönelik gelişmeler yaşanmıştır.

Tüm süreçler adili makamlarca titizlikle takip edilmektedir.” dedi.

OLAYLI MAÇ SONRASI EŞ ZAMANLI 44 OPERASYON!

Açıklamasında Bilecik’te olaylı geçen maçların ardından yapılan operasyonlara da değinen Vali Aygöl, “Son dönemde sahalarda görmek istemediğimiz birtakım olaylar yaşadık. Her türlü şiddete karşı olduğumuz gibi sporda da şiddete taviz vermeyeceğiz. Vatandaşlarımızın neşesini bozmaya çalışan sportiflikten uzak bu olaylara geçit vermeyeceğiz.

2 Mayıs günü Söğütspor-Osmaneli Belediye Spor arasında oynanan Bilecik 1. Amatör Play Off futbol müsabakasında ve sonrasında yaşanan olaylar kapsamında, olaya karıştığı tespit edilen 61 şüpheli şahıs 44’ü eş zamanlı yapılan operasyonlarla haklarında seyirden men kararı uygulanmıştır. Dosya kapsamında firar olan 17 şahsın işlemleri devam etmektedir.

Ayrıca 18 Mayıs günü 1969 Bilecik-Bozüyük Vitra spor arasında oynanan müsabaka esnasında çekilen kamera görüntülerinden tespit edilen tehdit ve hakaret algılanacak tarzda aleni olarak söz ve davranışlarda bulunan 14 şüpheli şahsa seyirden men cezası uygulanmıştır.” Dedi.

Vali Aygöl, son zamanlarda yapılan asayiş uygulamaları hakkında şu bilgilendirmelerde bulundu:

“Yapılan çalışmalar kapsamında;

125.767 şahıs kontrol edilmiş, 270 aranan şahıs yakalanmıştır.

639 işyeri/umuma açık işletme kontrol edilmiş, 4 işyerine işlem yapılmıştır.

394 okul, 522 metruk bina, 545 park bahçe kontrol edilmiştir.

1013 olay meydana gelmiş, 83 faili meçhul olayın faili yapılan çalışmalarda tespit edilmiş,       

 411 şüpheli yakalanmış 35 şüpheli gözaltına alınmıştır.

39 hırsızlık ve dolandırıcılık olayı meydana gelmiştir bu kapsamda 10 kişi tutuklanmıştır.

kabahatler kanununa istinaden 24 şahsa toplam 67.891 tl idari yaptırım uygulanmıştır.

TERÖRLE MÜCADELE

Terör suçlarına karşı yapılan çalışmalar neticesinde;

 pkk/kck silahlı terör örgütüne yönelik Söğüt Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturması kapsamında 21 Mayıs 2024 günü eş zamanlı yapılan operasyonlar neticesinde Malatya ve Tekirdağ illerinde yakalanan 2 şahıs çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanmışlardır.

Elâzığ ilinden FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile   aranan bir şahıs yakalanarak çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanmıştır.

“ İSMİNE BİLE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK”

Daha öncede ifade ettiğimiz gibi uyuşturucunun ismine bile tahammülümüz yoktur.

Zehir tacirlerine karşı yapılan çalışmalar kapsamında;

toplam 22 adet operasyon gerçekleştirilmiş, 35 şüpheli şahsa narkotik suçlarından yasal işlem yapılmıştır, 5 şahıs tutuklanarak Bilecik M tipi kapalı cezaevine gönderilmiştir.

Ayrıca narkotik suçlarından aranması bulunan 6 şüpheli şahıs yakalanmış, bu şahıslardan 2’si işlemleri akabinde tutuklanarak Bilecik M tipi kapalı cezaevine teslim edilmiştir.

 KAÇAK ÜRÜNLERE GEÇİT YOK!

Ülkemize ekonomik darbe vurmak için yapılan her türlü kaçakçılığın karşısında kararlı mücadelemiz kesintisiz devam edecektir.

Kaçakçılık suçlarına karşı yapılan çalışmalar kapsamında; toplamda 6 operasyon icra edilmiş, toplam 13 şüpheli şahıs yakalanmıştır.

GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI

Diğer yandan göçmen kaçakçılığına karşı yapılan çalışmalar kapsamında;

göçmen kaçakçılığı suçundan yapılan adli işlemlerde 4 olay meydana gelmiş. Göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilen 1 şahıs yakalanmış, toplam 11 yabancı şahıs hakkında sınır dışı işlemleri yapılmıştır.

YOL KONTROLLERİ

Sosyal hayatta olduğu gibi trafikte de sükunetin sağlanması için kontrollerimiz sürekli devam ediyor. Bu kapsamda;

584 ayrı noktada 3.301 adet trafik uygulaması icra edilmiştir.

52.372 motorlu araç kontrol edilmiş, 613 araç trafikten men edilmiştir.

165 ehliyetsiz sürücü, 79 alkollü araç kullanan sürücü, 5.673 hız limitine uymayan sürücü hakkında işlem yapılmıştır.”

Kaynak: BETÜL KESİK