Aylık gerçekleştirilen Güvenlik ve Asayiş toplantısı sonrası açıklama yapan Vali Şefik Aygöl, Bilecik’te son iki ayda yaşanan olaylarla ilgili bazı bilgileri paylaştı.

Bir önceki açıklamasında Türkiye’nin huzuru Bilecik’in huzuru diyerek yola çıktığımızı vurguladığını hatırlatan Vali Aygöl, “Bu huzura ket vurmak isteyen kim olursa olsun karşısında kararlı duruşumuzu asla bozmayacağız. Emniyet, jandarma ve adli teşkilatımızla birlikte vatandaşımızın huzuru için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vatandaşımızın emrinde olacağız.” dedi.

Bilecik’te Ocak ve Şubat ayında 1.755 asayiş olayı meydana geldiğini dile getiren Vali Aygöl, “Bu kapsamda; 270.460 kişi kontrol edilmiş, 415 aranan şahıs yakalanmıştır.

1.077 işyeri, 494 okul, 564 metruk bina ve 645 park ve bahçe kontrol edilmiştir. 129 faili meçhul olayın faili yapılan çalışmalarla tespit edilmiştir. Asayiş olaylarımızdaki aydınlanma oranı etkili bir biçimde yüksek seyretmektedir.” İfadelerine yer verdi.

Vali Aygöl, açıklamasının devamında şu bilgileri verdi:

“En hassas olduğumuz konuların başında olan narkotik suçlarla mücadelemiz en üst seviyede devam etmektedir.

60 narkotik operasyonda 103 şahsa yasal işlem yapılmış olup 10 şüpheli şahıs Tutuklanarak Bilecik M Tipi Kapalı Cezaevine teslim edilmiştir.

İcra edilen operasyonlarda bir miktar uyuşturucu madde ele geçirilmiştir.

Kaçakçılığa karşı yürütülen çalışmalarla ülkemizi gelir kaybına uğratmak isteyen çetelere göz açtırmayacağız.

İcra edilen 16 operasyonla 31 şahıs yakalanmış, 8 şahıs tutuklanarak Bilecik M Tipi Kapalı Cezaevine teslim edilmiştir.

Operasyonlarda 17.400 Kilogram tütün, akaryakıt yapımında kullanılacağı değerlendirilen 25.600 Kilogram petrol bazlı sıvı, 501 adet kacak alkol ve tarihi değer sahip 177 tane sikke ele geçirilmiştir.

Yasadışı yollarla ülkemize giren ve göçmen kaçakçılığına bulaşmış şahıslara geçit vermeyeceğiz.

2 aylık süre içerisinde 17 yabancı uyruklu şahıs sınır dışı edilmiştir. 60 uygulama yapılmış, 200 yabancı şahıs ve 131 Türk vatandaşı kontrol edilmiştir.

Trafik magandalarının vatandaşımızın huzurunu bozmamasına asla müsaade etmeyeceğiz.

Trafik uygulamaları kapsamında; 1.070 ayrı noktada, 6.919 adet trafik uygulaması icra edilmiş olup, 96.457 araç kontrol edilmiştir.

Uygulamalar neticesinde; 316 ehliyetsiz sürücü, 103 alkollü araç kullanan sürücü, 6.591 hız limitlerine uymayan sürücü tespit edilmiş olup 1.107 araç trafikten men edilmiştir.

Tüm bunların yanı sıra Emniyet ve Jandarma teşkilatımız yaptığı başarılı operasyonlarla vatandaşımızın güven ve huzuruna kast eden çeteleri birer birer çökertmiştir.

Planlı ve projeli operasyonlar çerçevesinde;

Korkutlar çetesi olarak anılan şahıslara yönelik yapılan operasyonla 14 şahıs gözaltına alınmış 8 şahıs Cumhuriyet Savcılığı tarafından tutuklanmıştır.

Bilecik Merkezli 10 farklı ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Demir Alp Operasyonuyla ülke genelinde 7 Milyon TL değerinde dolandırıcılık olayına karışan 19 şüpheli şahıs yakalanmış olup 9’u Cumhuriyet Savcılığınca tutuklanarak Bilecik M Tipi kapalı cezaevine konmuştur.

Kıymetli hemşerilerim, bugüne kadar suç örgütlerine karşı göstermiş olduğumuz mücadelemizi bundan sonrada ısrarla devam ettireceğiz.

Bilecik’i zehir tacirlerinin, şehir eşkıyalarının, trafik magandalarının eline bırakmayacağız. İlimiz, huzurun, mutluluğun ve sakinliğin şehri olaya devam edecektir.

Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz; 112 Acil Çağrı Merkezimiz vatandaşımızın 7/24 emrindedir.

Halkımızın huzurunu bozmaya teşebbüs eden her türlü duruma karşı ihbarlarınızı bildirebilirsiniz.

Bu huzurun sağlanmasında mesai merhumu gözetmeksizin 7/24 esasına göre hizmet eden; emniyet teşkilatımız, jandarma teşkilatımız, milli istihbarat teşkilatımız ve yargı mensuplarımıza ve kamuoyunu doğru bilgilendirmede bulunan siz basın mensuplarımıza teşekkür ediyoruz."

Kaynak: KORKMAZ KESİK