Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İsa Ardahanlı, Kalp Sağlığı Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulundu.  Dünya genelinde en sık ölüm nedenleri arasında kalp ve damar hastalıklarının bulunduğuna dikkat çeken Ardahanlı, önemli uyarılarda bulundu.

Ardahanlı, şunları aktardı: “Kalp sağlığı haftası her yıl 8 – 14 Nisan tarihleri arasında, kalp ve damar hastalıkları hakkında yeterli bir bilinç sağlamak yeterli bir farkındalık oluşturmak için kutlanan özel bir gündür.

Dünya genelinde en sık ölüm nedenleri arasında kalp ve damar hastalıkları bulunmaktadır. Her dünya genelinde yaklaşık 18 milyon insan kalp ve damar hastalıklarına bağlı nedenlerden hayatını kaybetmektedir. Bunun giderek artması ve 2030 yılında yaklaşık 23 milyon insanın kalp ve damar hastalıklarına bağlı nedenlerden ölmesi beklenmektedir.

Ancak elimizde önemli bir kozumuz var. Bu risk faktörlerini azaltarak kalp ve damar hastalıklarından korunabiliriz. Bunun içinde yeterli bir bilinç ve farkındalığımızın olması gerekmektedir.

Peki, Kalp ve Damar hastalıklarından korunmamız için neler yapmamız gerekiyor?

Öncelikle düzenli beslenmemiz gerekiyor. Sebze ve meyve ağırlıklı, bakliyat, tahıl ürünleri, yağsız hayvansal yağın az olduğu proteinli yiyecekler tüketmemiz gerekiyor.

Bir diğer önemli özellik egzersiz. Haftada en az 3 gün 30 dakikayı aşan egzersizler yapmak kalp ve damar hastalıklarından korunmamızda önemli bir etkendir.

Sigara kullanımını, alkol kullanımını bırakmak kalp ve damar hastalıklarından bizi koruyan en önemli risklerden birisidir.

Bir diğeri düzenli uyku. Erişkinlerin yaklaşık günde 7-8 saat kaliteli bir uykuya ihtiyacı vardır. Yetersiz uyku uyuyanlarda kalp ve damar hastalıkları daha fazla görülmektedir.

Son olarak da; düzenli Check-Up yaptırmamız gerekiyor. Belli periyotlarla 6 aylık yada yıllık periyotlarla tansiyonumuz, kan şekerimiz, kollestrolümüz gibi değerleri ölçtürmeli eğer anormallik durumu varsa da bunlara karşı erken müdahale etmeli gerekiyorsa da tedavi başlamalıyız.

Sonuç olarak; Kalp hastalıklarından korunmak için yeterli bir bilinç yeterli bir farkındalığımız olması gerekiyor.

Unutmayalım! Sağlıklı bir kalp sağlıklı bir yaşam demektir."

Kaynak: EMİNE TÜRKSOY